Välisminister Urmas Paet: Eesti muuseumidel on oluline roll meie kultuuripärandi säilitamisel ja tulevikule mõtlemisel

16. mai, 2014

Välisminister Urmas Paet rõhutas Tallinnas Euroopa Muuseumifoorumi aastakonverentsil muuseumide väärtust ja panust kultuuripärandi säilitamisel. „Just praegusel keerulisemal ajal on mäluasutustel hoopis teine tähendus ning nende roll hindamatu väärtusega. Ühelt poolt aitavad muuseumid meil mäletada möödunut ja teisalt suunavad meid sellelt kogemuselt tuleviku peale mõtlema,“ lisas Paet.

Paeti sõnul on arusaam muuseumite rollist aastate jooksul oluliselt muutunud. „Veel mõni aeg tagasi olid muuseumid meie identiteedi selgrooks nii riiklikul kui kogukondlikul tasandil koondades hindamatuid tükke minevikust,“ ütles Paet. „Viimastel aastakümnetel on aga muuseumide tegevus suuresti laienenud hõlmates endas ka lähemat dialoogi külastajatega ja ühiskonnaga ning pakkudes ulatuslikke haridusprogramme,“ lisas välisminister rõhutades muuseumite rolli ühiskonna jaoks oluliste teemade tõstatamisel.

Eesti kultuuritraditsioonis on Paeti sõnul kultuurimälul alati väga oluline roll olnud. „Kultuur aitab rahvaid üksteist paremini tundma õppida ning ka lähendada ja loob seeläbi paremad võimalused koostööks teistes eluvaldkondades,“ lisas ta. 

18. mail tähistatakse 36. aastat järjest rahvusvahelist muuseumipäeva. Eestis tähistab muuseumipäeva traditsioonilise muuseumiööga 17. mail. Ööd ühendavaks teemaks on sel aastal valitud “Öös on tähti”.

Euroopa Muuseumifoorumi aastakonverents (EMF) ja Euroopa Aasta Muuseumi auhinnagala (EMYA) toimuvad Tallinnas 14.-17. maini. Ürituse raames tutvustatakse parimaid Euroopa muuseume. 17. mail kuulutatakse välja uus täht Euroopa muuseumide seas – Euroopa Aasta Muuseum. EMF annab välja Euroopa parima muuseumi tiitlit alates 1977. aastast ning konkursil võivad osaleda uued või renoveeritud muuseumid. 2008. aastal võitis tiitli Eesti Kunstimuuseumi Kumu kunstimuuseum. Sel aastal on üheks nominendiks Eesti Meremuuseumi Lennusadam. Lisainfo: http://www.emya2014.eu/