VIII Disainiöö: Disaini piire otsides

25. juuli, 2013

disainioo logo13VIII Disainiöö toob pikkadel sügisõhtutel teieni järjekordse annuse disainisüsti. Püüame lahti mõtestada disaini olemust, otsida disaini piire, tuua näiteid kuidas disaini mõõta. Oma igapäevaelus oleme disainiga ümbritsetud kas teadlikult või teadmatult; disaini tarbijana anname hinnanguid selle nähtuse kohta kasutamismugavuse, funktsionaalsuse, leidlikkuse, emotsiooni, ilu ja paljude teiste näitajate järgi. Kuidas hinnata head disaini, kus peituvad disaini juured? Vastuseid püüame pakkuda seminaride, töötubade, näituste, konkursside, etenduste ja teiste disainimeelseid erutavate ürituste kaudu. 

VIII Disainiöö kavas on viiteid Eestis toimuvale kultuuripärandi aastale. Tutvuda saab konkursi „Eesti disaini juurte juurde“ nominentidega ning kuulutatakse välja võitjad. Konkursi eesmärk on luua side mineviku pärandiga ning noppida ajaloost leidlikke nippe toodete valmistamiseks ning tutvustada meie piirkonnale ainuomaseid materjale ja tehnikaid ning kauneid ornamente, mida kaasajastades on võimalik toodetele uus laeng anda ja luua teistest eristuv lisaväärtus.

Ennast hästiõigustanud näituspinnana on taas avatud Disainielevaator Rotermannis. Kestliku disaini näidetega on festivalikülastajate ees Soome disaini paremik – “KESTÄVÄ KAUNEUS” design from Finland” . Tutvume ka Soome aasta parima noore disaineriga. Esmakordselt näeme Disainiööl rootsi disaini väljapanekut. Poola esitleb “ Illustreeritud disaini aabitsat“. Eesti tootedisaini tutvustab materjalipõhiselt näitus „Mateeria“. Soolalaos näeme uut kodumaist plakatit. Taas võtavad mõõtu graafilised disainerid ning toimub auhinnatseremoonia Eesti Disainiauhinnad 2013: graafiline ja veebidisain.

Rääkides disaini piiridest ei saa küsimata jätta, kas disainil on ka riigipiirid. Soovime kõrvutada väikerahvaste disainisõnumit kõrvuti Euroopa viimase diktatuuri omaga. Mõtteteravust vahendavad Valgevene graafilised disainerid.

Disainerlik mõtlemine võib aidata parandada lisaks esemelisele keskkonnale ka ühiskonna elustiili. Julgete muudatuste sisseviimisest avalikku sektorisse oskusliku disainijuhtimise meetodite abil on teema, mida käsitletakse rahvusvahelisel seminaril ning töötoas „Design Management for Public Sector“. Fookuses on teenuste ja tegutsemiskeskkonna kvaliteedi parandamine tervishoiu sektoris. „Design Excellence 2013“ näitus ja ettekanne Inglismaalt tutvustab rahaliselt mõõdetavat kasumlikku disaini. 

Festival ei õigustaks oma nime kui ei pakuks kõikidele kultuurihuvilistele midagi meelepärast. Moegurmaanidele on tulemas mitu uudse lähenemisega moeüritust; adrenaliini puuduse all kannatavatele disainisõpradele saame pakkuda Disainioksjonit ja Pecha Kucha Night välkloenguid; kaamose ohvritele valgusttoovat valgusshowd. Lastele toimuvad leiutamisega seotud töötoad. Toidudisaini töötuba „Grandma’s Design competition“ kutsub vanaemad kooke valmistama ning tutvustab Euroopa vanaemade koogiretsepte. Festivalikülastajatele on avatud Disainiöö klubi, kus saab mängida triljardit ning nautida mõttekaaslastega disainieufooriat. Disainiöö keskus asub Rotermanni kvartalis, näitused ja sattelliidid paiknevad Kalasadamast kesklinnani.
www.disainioo.ee