Aardelaegas avaneb

12. juuni, 2020

Sel nädalal kohtusime Ida-Virumaa käsitöömeistritega esmakordselt silmast-silma Jõhvi Kontserdimajas, loomulikult järgides kõiki reegleid ja turvanõudeid.

Koolitusteemaks oli käsitöötoodete disain ja juhendajaks suurte kogemustega kunstnik, disainer, õppejõud ja Tartu Ülikooli vabade kunstide professor Kärt Summatavet.

Kärt on teinud uurimustööd pärimuskultuuri ja käsitöö teemal, kirjutanud raamatuid ja talletanud pärandit, seetõttu olid tema õpetussõnad ja otsekohene tagasiside meie käsitöömeistritele lausa kulda väärt.

Kuidas leida enda seest see miski, mis osutuks tõukejõuks uue, innovaatilise toote loomisel.

Osalejad tegi läbi praktilisi harjutusi ja püüdsid leida seoseid oma sisetunnete, pärandkultuuri ja loomingu vahel. 

Suur oli nende üllatus, et lapsepõlvemälestused kodust ja vanaemast, muinasjuttudest ja mängudest on nii suurel määral mõjutanud nende loomeprotsessi.

Õpetussõnad, mis kohtumisest kõik kaasa said, olidki kantud sisekaemusest, sellest õnnetundest ja rõõmust, mida tuleb ka oma toodetesse panna.

„Meie päritolu on ammendamatu inspiratsiooniallikas, uurige oma juuri ning kõik mida teete, tehke südamega,“ õpetas Kärt Summatavet.

Korduvalt tuli jutuks ka toodete kvaliteet. Ainult tippkvaliteedis toodete puhul pääseb meistri unikaalne töö esile ja kvaliteedi osas ei tohiks keegi teha hinnaalandust.

Vaikselt hakkab ka meie aardelaegas avanema ning enamik meistreid olid täna oma tootenäidised kaasa toonud, ikka selleks, et neile tagasisidet saada.  Oleme nähtuga rahul ja loodame, et antud tagasiside andis meistritele vajalikke suuniseid, kuidas mõningate toodetega veel edasi töötada.

Programmi viimasel kohtumisel 17.juunil õpime professionaalilt, kuidas teha tootefotosid.

Projekt Aardelaegas „Золотые руки“ läbiviimist toetab Briti Nõukogu.

Jõhvis käis Eva Leemet

Vaata ka: Kahel viisil Ida-Virumaal

Mis on need kolm sõna?