Kahel viisil Ida-Virumaal

29. mai, 2020

Esimene Ida-Virumaa rahvusvähemustest käsitöölisele suunatud projekti „Aardelaegas“ kohtumine toimus mitmes mõttes kahel viisil. Eestikeelsest loengust venekeelse tõlkega said osalejad osa nii Zoomi vahendusel kui ka Jõhvi kontserdisaalis  ühise videovaatamisega.

Loov Eesti tegevjuhi Eva Leemeti programmi tutvustavale sissejuhatusele järgnes Viljandi Kultuurikolledži rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsini  põnev loeng rahvuskultuuride kohast Eestis. Ta tõi hulganisti näiteid, kuidas on rahvusliku käsitöö elemente ja -tehnikaid kasutatud tänapäevaste esemete loomisel. Niimoodi hoiame alles oma pärandit ja elus oma väärtuslikke käsitöötehnikaid, rõhutas Ave. Eraldi tähelepanu pööras ta vaimsele kultuuripärandile ning julgustas ka teiste Eestis elavate rahvuste pärandit jäädvustama vaimse kultuuripärandi nimistus.  

       

Sellise kahel viisil peetava ürituse plussiks võib pidada seda, et osa said võtta käsitööhuvilised mitte ainult Jõhvist vaid ka Toilast, Sillamäelt, Narvast ja Kohtla-Järvelt. Ära märgiti ka, et hea oli kuulata eesti keelt ja tõlge oli abiks.  Kuid eks vahetud kohtumised on emotsionaalsemad.

Järgmine kahel viisil kohtumine toimub 4. juunil, kui Brand Manual partner, disainer, mentor ja lektor Dan Mikkin räägib, kuidas oma toodete müügile kaasa aidata lugude jutustamisega.

  1. juunil loodame kohtuda juba Jõhvi kontserdimajas kohapeal, kui Tartu Ülikooli vabade kunstide professor, disainer Kärt Summatavet  viib läbi praktilise töötoa disainist ja tootearendusest ning 17. juunil, kui fotograaf Olga Makina õpetab tegema professionaalseid tootefotosid. Programmi lõpetab näitus-müük Tallinnas.

Projekt “Rahvusliku käsitöö aardelaegas Золотые руки” sünnib koostöös partneritega Jõhvi Kontserdimaja, Jõhvi Kultuuri- ja Huvikeskus, Narva Loomeinkubaator “Objekt” ja MTÜ Toila Loomekeskus ning seda finantseerib Briti Nõukogu.