Kus on Porgand? Klubiõhtud loomemajanduse valdkondadevahelise koostöö elavdamiseks

22. märts, 2011

alt
2011. aasta kevadel korraldas Loov Eesti kuus klubiõhtut  „Kus on porgand?“, mille eesmärgiks on tutvustada loomemajanduses tegutsejatele paralleelvaldkondi ning läbi koostöö ja kogemuse probleemidele lahendusi leida.  Paneeli juhib Märt Treier.

Meie klubiõhtutel sümboliseerib porgand eesmärki, sihti, edu, rahulolu. Teame, et igal loomevaldkonnal on omad mured ja probleemid, mis lahendust vajavad. Võib olla on jalgratas juba leiutatud ning probleemile hea lahendus mõnel teisel alal välja töötatud?

Klubiõhtute seerial on  ühe õhtu jooksul  fookuses kahe loomevaldkonna esindajad. Paneeli teemad käsitlevad  loovuse ja majanduse kokkupuutepunkte- analüüsitakse, kuidas on võimalik saavutada eneseteostus  ja majanduslik kindlus ning kuidas eri valdkondades seda tehtud on. Mõlemat valdkonda esindab kaks inimest, kes oma elukutse tõttu näevad probleemistikku veidi erineva nurga alt. Arutelus osaleb loomevaldkondadeväline ekspert, kes annab omapoolseid soovitusi, kuidas paremini koostööd teha ja edukamalt majandada.

2. märtsil toimunud esimese klubiõhtu teemaks oli KIRJANDUS ja MUUSIKA

altArutelus osalesid kirjanik Sass Henno, kirjastaja Silva Tomingas, produtsent Toomas Olljum, dirigent Anu Tali , helilooja Ülo Krigul ning väliseksperdina Raul Rebane.

Peamise probleemina tõid kirjanduse- ja muusikainimesed välja koordineeritud koostöö puudumise kultuuriinimeste vahel. Muret tunti ka praeguse põlvkonna väga vähese kultuuritarbimise pärast, mis paneb aina enam mõtlema võimalustele äratada noortes suuremat huvi kultuuri vastu. Välja toodi ka produtsentide koolitamise nõrkust Eestis ning ebasoodsat majandusruumi sponsorluseks.

Täpsemat kokkuvõtet loe SIIT

 

16. märtsil toimunud teise klubiõhtu teemaks oli FILM ja ARHITEKTUURalt

Arutelus osalesid filmiprodutsent Riina Sildos, filmirezissöör ja EKA professor Priit Pärn, arhitekt Karli Luik ning ehitusettevõtja Tiit Nurklik. Terava kõrvalpilgu heitis arutelule innovaator Urmas Kõiv.

Leiti, et mitmeid valdkonnaprobleeme lahendaks pikaaegne läbimõeldud ning eesmärgistatud tegevuskava koostamine riiklikul tasandil, mis välistaks projektipõhise mõtlemise nii filmi- kui ka arhitektuurimaastikul.

Täpsemat kokkuvõtet loe SIIT

 

30. märtsil toimunud kolmanda osa Loov Eesti klubiõhtute seeriast „Kus on porgand?“ teemaks oli KULTUURIPÄRAND ja IT.

altKultuuripärandi valdkonda esindasid Käsitööliidu tegevjuht Liisa Tomasberg, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku ehituse õppekava hoidja Priit-Kalev Parts ning Eesti Rahvamajade Ühingu esinaine Ülle Välimäe. IT valdkonnast olid kohale tulnud IronCurtain Entertainmenti looja Siim Puskai ja IT-ettevõtja ja uute ideede käivitamise sarja Garage48 Ragnar Sass. Terava kõrvalpilgu andis seekordsele arutelule Toomas Tamsar, Balti Juhtimiskonverentside juht.

Seekordsel porgandil keskenduti IT ja pärandkultuuri kokkupuutepunktidele – kas IT areng mõjub pärandkultuurile pärssivalt ja võõristavalt? Või aitavad uued IT lahendused õigetes kätes hoopis lisaväärtust luua ning uue põlvkonnaga nende keeles suhelda?

Täpsemat kokkuvõtet loe SIIT


13. aprillil leidis aset klubiõhtute neljas seeria teemal TEATER ja KUNSTalt

Teatrit esindasid näitleja Guido Kangur ning Eesti Teatri Festival SA juhataja Margus Kasterpalu. Kunsti esindas Tiina Tammetalu ning valdkondadevälise eksperdina avaldas arvamust endine EPL peatoimetaja ja praegune nõustamisfirma Catella partner Aavo Kokk.

Seekordsel klubiõhtul räägiti Eesti kunsti olukorrast, mis teiste valdkondadega võrreldes on keerulisemas olukorras. Leiti taas, et valdkondadevaheline koostöö erinevates vormides aitab nii mõnegi probleemi lahendada ning kõikidele osapooltele lisaväärtust pakkuda.

Täpsemat kokkuvõtet loe SIIT

 

27. aprillil toimub klubiõhtu viies osa teemal REKLAAM ja RAAMATUKOGUD/MUUSEUMID

altSeekordsel üritusel osalesid Kontuuri loovjuht Urmas Villmann, Creatumi strateegiadirektor ja partner Birjo Kiik, Eesti Rahvusraamatukogu direktriss Janne Andresoo, Eesti Kunstimuuseumi juht Sirje Helme, Käsmu Meremuuseumi juhataja Aarne Vaik ja valdkondadeväline ekspert, Swedbanki ettevõtete panganduse kliendisuhete divisjoni direktor Tauno Vanaselja.

Tihti pole kultuuriasutustele ja sündmustele reklaami vajagi teha, piisab, kui mõni kriitik asja märkab, ütles Loov Eesti poolt korraldatud klubiüritusel Käsmu meremuuseumi juhataja  Aarne Vaik.

Loe täpsemalt SIIT

 

Viimane, seerias kuues, klubiõhtu toimus 11. mail teemal DISAIN ja MEalt EDIA

11. mail kohtusid Loov Eesti hooaja viimasel klubiõhtul „Kus on porgand?“ meedia ja disaini vald konna inimesed. Kuuendal klubiõhtul argumenteerisid teemadel ajaleht Postimees ajakirjanik Urve Eslas, BNS juhatuse esimees Ainar Ruussaar, Eesti Disainerite Liidu juht Ilona Gurjanova ja tootedisainer Tõnis Vellama. Tavapäraselt lisas teravust valdkondadeväline ekspert, kelleks oli sellel korral Presidendi kantselei direktor Siim Raie. Paneeli modereeris jõulise käega oma tuntud headuses Märt Treier.

Nii käsitöö ja disaini kui ka meedia ja ajakirjanduse vaheline piir on üsna hall ala, kuigi sisuliselt on tegemist erinevalt toimivateärimudelitega.

Loe täpsemalt SIIT

Millised teemad olid teravaimad?

Läbi kuue arutelu kumas läbi osalejate hoiak ja valmisolek valdkonnaüleseks koostööks, mille ühene koordineeriminet aitaks parimaid tulemusi saavutada. „Integratsioonipunktide leidmine on täna väljakutse kõikide alade esindajatele, kuid just seal peitub võimalik võti,“ sõnas näitleja Guido Kangur. Loe edasi…

Ürituste korraldamist toetas EAS Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.