Algab XIV Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistlus

02. aprill, 2013

Eesti Arhitektuurikeskus koostöös Eesti Arhitektide Liidu, Kultuurkapitali ja Kultuuriministeeriumiga kuulutab välja kuraatorivõistluse, mille eesmärgiks on leida parim idee ja kuraator Eesti ekspositsioonile XIV Veneetsia rahvusvahelisel arhitektuuribiennaalil, mis toimub 7. juunist 23. novembrini 2014 Veneetsias, Itaalias. Veneetsia arhitektuuribiennaali seekordseks peakuraatoriks on arhitekt Rem Koolhaas ning tema poolt valitud peateemaks “Fundamentals: Absorbing Modernity: 1914 – 2014”.

 

Arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni komissar Ülar Margi sõnul on Rem Koolhaasi sooviks rääkida seekord „arhitektuurist mitte arhitektidest“. „Koolhaas ootab Veneetsiasse põhjalikult läbi mõeldud ja uuritud ideid, mis käsitlevad arhitektuuri arengut viimase saja aasta (1914-2014) vältel. Remi eesmärk pole kindlasti keskenduda pelgalt ajaloole. Pigem soovib ta just tuleviku tarbeks alla kriipsutada need „head ja vead“, mida arhitektuuri globaliseerumine on viimase saja aasta jooksul kaasa toonud,“ märgib Mark.

Mark annab teemapüstitusele laiema mõõtme ning tõdeb: „Teatud mõttes seisame me uue ajastu alguses – globaliseerunud infotehnoloogiline maailm on jõuliselt sisenenud arhitektuurisfääri ning meie igapäevasesse elukeskkonda. Peame üle vaatama need alusväärtused, mis meie elu ja valikuid suunavad. Koolhaasi üleskutse naasta alustalade juurde ei ole klammerdumine minevikku, vaid pigem püüd läbielatust ja kogetust õppida, ning küsida, mis võiks olla tulevikuarhitektuuri alusväärtused. Eesti ekspositsiooni loomine annab võimaluse heita kriitiline ja analüütiline pilk ka siinse arhitektuurikultuuri muutumisele viimase sajandi vältel.

KURAATORIVÕISTLUS

Kuraatorivõistlusest oodatakse osa võtma kunstiteadlasi, arhitekte ja arhitektuuriga seotud erialade esindajaid. Võistluse eesmärk on leida parim idee ja kuraator Eesti ekspositsioonile XIV Veneetsia rahvusvahelisel arhitektuuribiennaalil. Ideekavand peaks olema üldkuraatori mõtteid arvestav, globaalselt aktuaalne ja käsitlema olulisi aspekte Eesti viimase saja aasta ja tänase Eesti arhitektuuri mõttes ja praktikas.

VÕISTLUSTINGIMUSED

Kuraatorivõistlus on kaheetapiline, millest esimene on anonüümne. Osalejatel tuleb saata e-kiri 5000tm ideekirjeldusega Eesti Arhitektuurikeskusesse hiljemalt 2. maiks 2013. Kuraatorivõistluse tingimused on täismahus allalaetavad Eesti Arhitektuurikeskuse kodulehelt www.arhitektuurikeskus.ee.

TULEMUSED

Kuraatorivõistluse tulemused tehakse avalikuks hiljemalt 27. mail 2013 Eesti Arhitektuurikeskuse kodulehel www.arhitektuurikeskus.ee.

KORRALDAJAD

Kuraatorivõistlust korraldab Eesti Arhitektuurikeskus koostöös Eesti Arhitektide Liiduga. Koostööpartneriteks on SA Eesti Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium.