Arhitektuurikeskuse uus juht Raul Järg soovib viia arhitektuuritemaatika inimestele lähemale

17. aprill, 2013

Raul Järg. Foto Reio AvasteAprilli alguses asus Eesti Arhitektuurikeskuse juhatajana tööle arhitekt Raul Järg. Järgi eesmärgiks on viia arhitektuurikeskus oma arengus uuele tasemele ning tihendada rahvusvahelisi sidemeid. Just sel eesmärgil osaleb Raul Järg 18.-20. aprillini Taanis Kopenhaagenis peetaval rahvusvahelisel konverentsil „Dedicated to Architecture“ („Pühendunud arhitektuurile“). Konverentsil vaetakse arhitektuurikeskuste rolli tänases ühiskonnas ning otsitakse uusi võimalusi rahvusvahelise koostöö tihendamiseks.

 

Arhitekt Raul Järg asus Eesti Arhitektuurikeskust juhtima ajal, mil on lõppemas kesksuse esimene arengufaas ning algamas uus. Järgi sõnul on tema suurimaks sooviks viia arhitektuuritemaatika inimestele lähemale ning lõhkuda müüt arhitektuurist kui elitaarsest valdkonnast. „Arhitektuur on avalik, osake meist kõigist. Arhitektuur on osa meie igapäevasest ruumikogemusest ning kõneleb meie endi väärtustest ning ambitsioonidest,“ arvab Järg ning jätkab, “Tänapäeval on ehitatud keskkond tihtilugu taandatud pelgalt ehitusmaterjalide kogumiks ning unustatud, et see, milline see kogum oma loomult on, mõjutab meie käitumist, elu kvaliteeti, tervist ja heaolu. Soovin edasi arendada arhitektuurikeskuse senist tegevust, et tuua arhitektuur meie argiteadvusesse, et meie ühiselt ehitatud ruum oleks osake meie kõigi positiivsest identiteedist.“

Suurte väljakutsetena ootavad Raul Järgi arhitektuurikeskuse uute ruumide väljaehitamine Tallinna Kultuurikatlas, Tallinna arhitektuuribiennaali korraldamine 2013. aasta septembris ning 2014. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni ettevalmistamine. Esimene välislähetus viib Järgi Kopenhaagenisse, Taani, kus 18.-20. aprillini toimub rahvusvaheline konverents „Dedicated to Architecture“ („Pühendunud arhitektuurile“). Taani arhitektuurikeskuses toimuval konverentsil vaetakse arhitektuuriinstitutsioonide rolli tänases ühiskonnas ning otsitakse võimalusi tihedamaks piiriüleseks koostööks.

Eesti Arhitektuurikeskuse senine juhataja, arhitekt Ülar Mark jätkab tegevust arhitektuuribüroos Allianss Arhitektid. Eesti Arhitektuurikeskusega jääb ta aktiivselt seotuks Veneetsia 2014. aasta arhitektuuribiennaali Eesti-poolse komissarina.

RAUL JÄRG

Raul Järg on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri- ja linnaplaneerimise eriala (2001), töötanud praktikandina Torontos Parkin Architects’is (2005-2007), Rakveres linna peaarhitektina (2008- 2012) ning arhitektina arhitektuuribüroos Ühinenud Arhitektid. Loe lisaks Raul Järgi sõnavõttu Eesti Arhitektide Liidu üldkogul 14.02.2013 Sirbist.

 

EESTI ARHITEKTUURIKESKUS

Eesti Arhitektuurikeskus on mittetulundusühing, mis populariseerib Eesti uut arhitektuuri ning aitab kaasa siinse linnalise elukeskkonna parandamisele. Arhitektuurikeskus korraldab aktiivselt näituseid, seminare ja koolitusi, mis mõeldud nii laiemale avalikkusele kui arhitektuurispetsialistidele. Samuti tegeleb keskus arhitektuuriraamatute kirjastamise ning ekskursioonide korraldamisega. Arhitektuurikeskusesse on teretulnud nii kohalikud elanikud kui väliskülalised, kes hoolivad inimsõbralikust linnalisest elukeskkonnast ning tunnevad huvi tänapäevase ruumikultuuri vastu.