Art.Award. kunstikonkursi finalist Eestist on Marge Monko

26. juuni, 2012

Iga-aastasele mainekale kaasaegse kunsti konkursile Henkel Art.Award. laekus Balti riikidest kokku tänavu 38 tööd. Eesti kunstnikest pääses konkursi järgmisesse vooru edasi fotokunstnik Marge Monko.
Marge Monko on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia magistriõppe fotograafia erialal. Tegemist on noore kunstnikuga, kelle töid on lisaks mitmetes Eesti galeriides eksponeeritud muuhulgas ka Helsingis ja Budapestis. 

Läti kunstnikest tunnistas kolmeliikmeline žürii parimaks Miks Mitrevicsi, kelle näitused on toimunud Lätis, Hollandis, Belgias, Horvaatias, Saksamaal ja Austrias. Leedu kunstnikest pälvis suurimat tunnustust Riias ja Hollandis audio-visuaalse kunsti erialal õppinud Egle Budvytyte, kes esitas konkursile videod.

Žürii sõnul oli konkursile esitatud tööde kunstiline tase kõrge ning valiku tegemine osutus raskeks. “Marge Monko puhul on tähelepanuväärne väga suur uurimustöö, mis eelneb tema loomingule. Tark ja intelligentne kunstnik, kelle loomingus on tuntav ajas jätkuv praktika ning kes tegeleb väga konkreetsete teemadega, ” tutvustas žüriiliige Rael Artel Eesti võidutööd.

Žüriisse kuulusid lisaks kunstnik ja kunstiteadlasele Rael Artelile veel kunstnik ja kuraator Maria Arusoo ning galerist Indrek Grigor.

Kogu konkursi võitja valitakse kahe-etapilise valikuprotsessi tulemusena. Järgmises faasis koguneb rahvusvaheline spetsialistidest koosnev žürii, et valida välja viis finalisti ning konkursi võitja. Auhind antakse üle 2012. aasta novembris toimuval tseremoonial Viinis. Eestlane on viie parima hulka jõudnud vaid ühel korral (Hannes Seeberg, 2007). Kesk- ja Ida-Euroopa noortele kunstnikele suunatud konkursi peaauhinnaks on 7000 euro suurune preemia, mis on välja pandud koostöös KulturKontaktiga (Austria).

Tänavune Henkel Art.Award. konkurss toimus juba üheteistkümnendat korda. Lisaks rahalisele auhinnale saab rahvusvahelise vooru võitja tutvustada oma töid isikunäitusel nii koduriigis kui ka mainekas Viini kaasaegse kunsti muuseumis MUMOK. Henkel Art.Award. antakse välja kunstnikule, kelle maalid, joonistused, fotod, videod või installatsioonid on silmapaistvad ning uuenduslikud. Konkursitööde teemadele ei seata mingeid piiranguid.