Avati Eesti filmi andmebaas

13. detsember, 2012

EFISTallinnas Balti filmi- ja meediakooli (BFM) filmipaviljonis avati täna Eesti filmi andmebaas, selle sündmusega lõpetati pidulikult ka Eesti filmi 100. sünnipäeva aasta.

Eesti filmi andmebaas www.efis.ee hõlmab Eesti filmiloojate loomingut aastatest 1912 kuni 2012 ja selles on kokku 15 471 kirjet Eesti filmide ning filmikroonikapalade kohta, teatas Eesti film 100.

Kuigi elektrooniline rahvusfilmograafia ei ole veel valmis täismahus ning filmiuuringud ja informatsiooni täiendamine jätkub kavakohaselt 2017. aasta lõpuni, on see juba praegu kõige täielikum avalikkusele kättesaadav Eesti filmi ja filmikultuuri varamu.

Andmebaasi avamise hetkel on kasutajate käsutuses täiskirjed enamiku Eestis toodetud täispikkade mängufilmide, 1912. aastast kuni 1940. aastate esimesel poolel toodetud filmikroonikate, Eesti Telefilmi filmide ja BFM-is aastatel 2005 kuni 2012 tehtud tudengifilmide kohta.

Paljude mängufilmide katkendeid ning kroonika-, tele- ja tudengifilmide täisversioone saab andmebaasis ka vaadata.

Filmivaramu valmimist on toetanud kultuuriministeerium, Eesti Filmi SA, kultuurkapital, Eesti rahvusringhääling, AS Tallinnfilm, rahvusarhiiv, Eesti kinoliit, BFM, Eesti filmiajakirjanike ühing, Eesti Film 100 ja MTÜ Eesti Filmi Andmebaas.

Eesti Filmi Infosüsteemi (EFIS) IT-lahenduse ja veebikeskkonna tegi firma Mindware OÜ Euroopa Liidu struktuurifondi ja Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse rahalisel toel.

ELi struktuurifond INNOVE toetas ligi poole-aastast sisutoimetajate/kodeerijate koolituskursust, mille lõpetanud toimetajad tegelevad igapäevaselt filmiuuringutega, filmiinfo otsimise, analüüsi ja andmebaasi sisestamisega alates 2011. aasta kevadest.

Andmebaasi arendatakse edasi aastatel 2013 kuni 2017, mil praegu kättesaadavad osakirjed dokumentaalfilmide, animafilmide, muusikafilmide ja alates 1940. aastate teises pooles toodetud kroonikafilmide kohta asendatakse järk-järgult täiskirjetega. Siis on kogu teabepilt 100 aasta jooksul filmilindile jäänust ja loodetavasti ka üha suurema hulga filmide vaatamise võimalus kõigile huvilistele veebis kättesaadav ja seda ka andmebaasi inglisekeelses versioonis.

Eesti filmi andmebaasi projektijuht on filmitootmisfirma F-Seitse produtsent Reet Sokmann ja peatoimetaja BFM-i meediaosakonna juhataja Hagi Šein.