Bruno Oýa stipendiumi sai Tambet Tuisk

15. november, 2014
 

F4610D75700A43F5FB4A90D2FDB4B999F472403A9FCB67EE2793EE5C16D409FF18. Pimedate Ööde Filmifestivali avatseremoonial kuulutati välja Eesti-Poola filminäitleja ja laulja Bruno Oýa nimelise auhinna võitja. Preemia koduselt lävepakult rahvusvahelisele lavale ja linale jõudmise puhul pälvis näitleja Tambet Tuisk.

Stipendium anti Bruno Oýa fondi liikmete sõnul Tambet Tuisule Rubico ületamise eest: “See viitab Julius Caesarile, kes 49. aastal eKr Rubico jõe ületamise eel lausus kuulsaks saanud sõnad: “Liisk on langenud” (alea iacta est) ning sammus siis edasi. See on preemia Eesti näitlejale koduselt lävepakult rahvusvahelisele lavale ja linale jõudmise puhul.”.

Oma eluaja lõpul lõi Bruno Oýa fondi toetamaks noorte näitlejate õpinguid välismaal. Stipendium ning skulptuur loodud fondi poolt anti välja legendaarse Poola näitleja Daniel Olbrychski initsiatiivil ja Poola kindlustusgrupi PZU toetusel esmakordselt. Stipendiumi saaja kuulutasid välja fondi juhatuse liige Anu Lamp, Poola Filmiinstituudi peadirektori nõunik Jacek Fuksiewicz ning PZU esindaja Andrzej Klezyk.

Bruno Oýa fond jääb tegutsema PÖFFi raames ning annab legendaarse näitleja nimelise noore filminäitleja auhinda välja iga-aastaselt.

Tambet Tuisk lõpetas lavakunstikooli XIX lennu 2000. aastal. Lisaks teatrile on Tuisk mänginud ka filmides ja telesarjades nii Eestis kui ka välismaal.

1967. aastal pälvis Bruno Oýa talle rahvusvahelise tuntuse toonud rolli eest filmis “Keegi ei tahtnud surra” NSV Liidu riikliku preemia. Tänavusel PÖFFil linastuvad Oýale Poolas ja laiemalt kogu Ida-Euroopas tuntuse toonud vestern “Hundi kaja” (1968) ning mastaapne omaaegne kinohitt Poola ajaloost “Uputus” (1974), kus Oýa mängis koos Olbrychkiga.

Rohkem informatsiooni siin.