Edukad ettevõtjad ühendasid jõud Eesti kaasaegse kunsti toetuseks

30. aprill, 2015

Seitse edukat ettevõtjat on ühendanud jõud Eesti kaasaegse kunsti toetuseks asutades koos Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega (EKKAK) mittetulundusliku ühingu Outset Eesti. Tegemist on esimese sellises mahus ja võtmes erarahastuse platvormiga, mis toetab liikmetasudest uute kunstiteoste loomist, suurprojekte ning Eesti kunstnike teoste jõudmist avalikesse kunstikogudesse kas ostu või kingina. Outset Eesti asutajateks koos arenduskeskusega on Hannes Tamjärv, Rain Lõhmus, Maarja Oviir-Neivelt, Jaan Pillesaar, Hede Kerstin Luik ning Merit ja Aivar Berzin.

Outset Eesti on autonoomne organisatsioon, mis liitub kõrgelt tunnustatud ja väga eduka rahvusvahelise võrgustikuga “Outset”. 2003. aastal Londonis asutatud ühing tegutseb tänaseks kaheksas riigis, olles oluliselt mõjutanud liikmesriikide kaasaegse kunsti välja. 28. aprillil allkirjastasid Outset võrgustiku asutaja Candida Gertler ning arenduskeskuse direktor Karin Laansoo lepingu, millega astus vastloodud Outset Eesti “Outseti” liikmeks. Lisaks inglastest asutajatele on “Outsetil” esindused Hollandis, Saksamaal, Iisraelis, Indias, Šotimaal, Kreekas ning Ameerika Ühendriikides. Kõik Outseti võrgustiku liikmesmaad on alates 2003. aastast kogunud liikmemaksudena 4.3 miljonit eurot ning toetanud kokku 160 kunstniku ning 80 institutsiooni kunstiprojekte.

Projekte toetuseks esitavad Outset Eesti institutsionaalsed partnerid – kunstikeskused, muuseumid ja galeriid, kes on otseselt seotud projekti teostamisega. 2015. aastal Outset Eesti poolt toetatud suurprojektide hulka kuuluvad Veneetsia biennaali Eesti paviljon Jaanus Samma näitusega ning rahvusvaheline näitus Glasstress Gotika Kris Lemsalu installatsiooniga. 45-liikmeline Outseti rahvusvaheliste harude kunstipatroonide grupp külastab Outset Eesti poolt toetatud projekte Veneetsias 13. mail. Paar päeva varem toimuval iga-aastasel Outseti esinduste töökoosolekul võetakse Eesti ametlikult Outseti võrgustiku liikmeks.