Eesti Heliloojate Liit tähistab 90. juubelit

06. november, 2014

EHL 90 juubeliaastaEesti Heliloojate Liidu eelkäija, Eesti Akadeemiline Helikunstnike Selts asutati 19. novembril 1924. aastal. Selle sündmuse tähistamiseks toimub aasta jooksul suurejooneline kontserdisari, mille läbi antakse ülevaade erinevatel ajajärkudel liidu liikmeskonda kuulunud heliloojatest ning ühtlasi ka eesti professionaalse heliloomingu ajaloost.

Fookuses on erinevad kümnendid eelmise sajandi algusest tänapäevani välja. Kontsertide eel toimuvad loengud, kus käsiletakse kontserdil kõlavaid teoseid fookuses oleva ajastu kontekstis. Esindatud on kõikvõimalikud erinevad koosseisud ja žanrid sümfooniatest jazz-paladeni. Erilist tähelepanu väärivad programmis eesti süvamuusika esituskoosseisud nagu Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, kes on läbi aegade aidanud eesti professionaalsel heliloomingul areneda ning kvaliteetses esituses kõlada.

Eesti Heliloojate Liidu esimehe ja juubeliprogrammi kunstilise juhi Märt-Matis Lille sõnul väärtustab sari heliloojate suurt kultuuriloolist panust: „Eesti Heliloojate Liidu juubeliaasta on andnud võimaluse mõtestada uuesti meie säravat ajalugu. Ühest küljest on meil endal põhjust rõõmu tunda, sest nende aastakümnetega on korda saadetud väga palju. Suur osa sellest, mis meie liikmed on teinud, moodustab olulise osa eesti kultuuriloost. Teisalt annab see võimaluse enda jaoks mõtestada erinevatel ajastutel loodut, seetõttu tulevad ettekandele nii mitmed tuntud teosed kui sealkõrval ka muusika, mida nii hästi ei teata. Lisaks sellele kõlavad programmis ka mitmed uudisteosed.”

Sarja avakontsert toimub 7. detsembril Metodisti kirikus, kus ettekandele tuleb Arvo Pärdi, Lepo Sumera ja Toivo Tulevi sümfooniline looming Tallinna Kammerorkestri esituses ning Risto Joosti dirigeerimisel.

Eesti Heliloojate Liidu juubelisari on osa Kultuuriministeeriumi poolt ellu kutsutud Muusika-aasta 2015 programmist.

Eesti Heliloojate Liidu juubeliprogramm:
http://www.helilooja.ee/sundmused/ehl90/