Reedel on muuseumipäev ja laupäeval muuseumiöö!

15. mai, 2012

muuseumioo2012__scaledRahvusvahelisel muuseumipäeval, 18. mail on sissepääs Eesti Kunstimuuseumi muuseumitesse tasuta. Laupäeval, 19. mail toimuval Muuseumiööl on Kumu ja Kadrioru kunstimuuseumi ning Mikkeli, Niguliste ja Adamson-Ericu muuseumi uksed avatud tasuta külastuseks kell 18–23. Eesti Muuseumiühingu eestvõtmisel toimuv üle-eestiline muuseumiöö „Öös on kino” on sel aastal pühendatud saja-aastasele Eesti filmile. Rahvusraamatukogu korraldab ekskursioone hoidlatesse ja lugemissaalidess ning näitab filmi “Tallinn pimeduses”, mille üheks võttepaigaks oli raamatukogu hoone.


Rahvusvahelisel muuseumipäeval, 18. mail on muuseumikülastajal hea võimalus vaadata üle Eesti Kunstimuuseumi ajutised ja püsinäitused. Laupäevasel Muuseumiööl saab valida kodule lähima või põnevaima programmiga muuseumi ja nautida öös muuseumikino.

Muuseumiöö 2012 raames teeb Kumu kunstimuuseum koostööd Katusekinoga. Programm „Öös on kino” sisustab õhtupooliku muuseumis kinokunstiga. Kumu auditooriumis näidatakse unikaalse sisuga filmiprogrammi, osavõtt eelregistreerimisega. Registreerida saab aadressil: http://www.kumu.ee/et/kylastajale/kalender?view=event&id=330.

Kaasaegse kunsti galeriis 5. korrusel pakutakse külastajatele vaatamiseks valikut värsketest auhinnatud lühifilmidest. Lisaks saab vaadata filmiplakatite näitust ning tutvuda Taani kunstniku Marie Kølbæk Iverseni tööga „Retroaction VIII”.

Avatud on Kumu 4. korruse püsiekspositsioon nõukogude perioodi eesti kunstiga. Ajutised näitused ja 3. korruse püsiekspositsioon on sel õhtul suletud.

Muuseumiööl on kohvik Bonaparte Kumus avatud kella 23-ni, ilusa ilma korral on sisehoovis ka välikohvik. Muuseumipood on avatud kella 20-ni.

Kadrioru kunstimuuseumi banketisaalis esilinastuvad Muuseumiööl näituse „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge” filmikonkursil osalenud õpilasfilmid. Filmiseansid algavad kell 18.30, 20.30 ja 22.15. Madalmaade kunsti saalis kolmandal korrusel toimuvad maali „Kaubitsejate ja rahavahetajate templist väljaajamine” lühitutvustused eesti ja vene keeles.

Muuseumiööl on Kadrioru kunstimuuseumis avatud 2. korruse püsiekspositsioon ja Madalmaade kunsti ekspositsioon 3. korrusel. Näitus „Avastamata šedöövrid. Vene kunst Baltimaade kogudest” on suletud. Kadrioru lossis on avatud kohvik, hea ilma korral ka välikohvik lossi Lilleaia poolsel rõdul. Muuseumipood on avatud kella 20-ni.

Mikkeli muuseumis linastub Muuseumiööl film Johannes Mikkelist. Publikule on avatud 2. korruse püsiekspositsioon.

Adamson-Ericu muuseumis taasluuakse Muuseumiööl külastajate abiga mustvalge kinokunsti hiilgeaegade õhustik ja antakse igaühele võimalus lüüa kaasa tegevustes, mis toovad esile kujutava kunsti ja kino puutepunkte. Külastaja saab kehastuda ümber näitlejaks või režissööriks ning osaleda kaadrite lavastamises. Kostüümid ja rekvisiidid aitavad rolli sisse elada ning tegevuse käigus jäädvustatakse pildid omapärasele „filmilindile”. Tekib ettekujutus sellest, mida tähendab panna käed külge ühe nukufilmi valmimisprotsessile. Selgub, et Adamson-Ericu maalid võivad pakkuda rohkelt fantaasia- ja filmiainest. Stsenaariumi sünniga seotud küsimusi arutatakse maali- ja kinokunsti ühendavas programmis.

Näitus „Dora Gordine. Skulptor, kunstnik, disainer” on Muuseumiööl suletud.

Niguliste muuseum pakub Muuseumiööl võimalust tutvuda unikaalse ajaloolise kirikukunsti kollektsiooniga ning kell 20 saab vaadata legendaarset mängufilmi „Viimne reliikvia” (Tallinnfilm 1969). Niguliste muuseumi Hõbedakamber on Muuseumiööl suletud. Niguliste muuseumipood on avatud kella 20-ni.

Rahvusraamatukogu uures konverentsisaalis näidatakse režissöör Ilkka Järvilaturi musta huumoriga vürtsitatud põnevikku “Tallinn pimeduses”, mille üks keskseid võttekohti oli Rahvusraamatukogu hoone. Filmis asub siin Eesti Pank, kuhu saabuvad Eesti kullavarud. Filmis teevad kaasa Ivo Uukkivi, Tõnu Kark, Jüri Järvet, Jaan Tätte jt. tuntud näitlejad. Linastuse eel toimub kohtumine osalistega.

Huvilistel on võimalus giidi juhendamisel tutvuda raamatukogu lugemissaalidega ning tavaliselt lugejate eest varjatud hoidlatega. 8. korruse kunstisaalis viiakse külastajad ka nende riiulite vahele, kuhu nad tavaliselt ei pääse. Saalis on välja pandud valik Eesti filmiplakateist. Muusikasaalis selgub, kuidas hoitakse ja kuulatakse heliplaate, samuti leiab siit Eesti filmiklassika videod ja DVDd, mida saab kohapeal vaadata.

Muuseumiöö ajal on Rahvusraamatukogus avatud seitse näitust. Harulduste kogu näitusesaali ekspositsiooni “Eesti köitemärgised 1840-1940” tutvustab näituse koostaja Indrek Oper.

Olümpianäitus „Esimest korda Londonis!“ peanäitusesaalis ja fuajeegaleriis annab ülevaate olümpia ajaloost, Eesti sportlastest olümpial ja Londonist kui olümpialinnast. Muuseumiööle kaasa võetud lapsed saavad siin joonistada olümpiateemalisi pilte ja osaleda joonistusvõistlusel „Pilt olümpiaraamatusse”.

Töötavad kohvik ja raamatupoedm, muuseumiöölistele on maja avatud kuni 23.00.

Eesti Kunstimuuseumi viie muuseumi Muuseumiöö täpse kavaga saab tutvuda aadressil www.ekm.ee ning www.oo.muuseum.ee.

2012. aastal on Muuseumiöö pühendatud Eesti filmi 100 aasta juubelile, samuti 35. korda peetavale rahvusvahelisele muuseumipäevale ning Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu (ICOM) Eesti Rahvuskomitee 20. aastapäevale. Kino teema on Eesti filmi juubeliaastal muuseumides igati õigustatud, sest Eestis on kogu aeg olnud muuseumid ja filmid tihedalt seotud. Näiteks 1896. aastal näidati Eestis esimest korda liikuvaid pilte Tallinna Suurgildi hoones, kus praegu tegutseb Eesti Ajaloomuuseum.

Esimest korda osales Eesti üleeuroopalisel muuseumiööl 2009. aastal, kui tähistati Eesti Rahva Muuseumi juubelit ning üle-eestilist muuseumiaastat. Toona oli muuseumiöö juhtlause „Öös on asju”, 2010. aasta teema oli „Öös on lugusid”, 2011. aastal „Öös on aardeid”.

2011. aastal oli mäluasutustes kokku üle 73 500 Muuseumiöö külastuse.