Eesti muusika kõlas Shanghais

09. september, 2010

Helilooja Erkki-Sven Tüür ja ansambel Eesti Keeled andsid eile Shanghai EXPO Euroopa väljakul tunniajase kontserdi. Ansambel tutvustas kuulajatele Eesti rahvuspilli kannelt, nii selle varasemat kui ka kaasaegsemat varianti. Esitati nii omaloomingut kui rahvamuusikatöötlusi. Külalisena ansambli koosseisus esinenud Erkki-Sven Tüür laulis ja mängis mitu oma laulu.

Samal õhtul esineti ka Eesti paviljonis, kus valitud külalistele näidati eelnevalt Marianne Kõrveri portreefilmi Erkki-Sven Tüürist, „7 etüüdi piltides“.

„Shanghai on tõeliselt üllatav – me ei oodanud näha nii kaasaegset, puhast ja hästitoimivat linna. Ka EXPO on äärmiselt huvitav ja külastamist väärt,“ leidsid ansambli liikmed. Nähtud EXPO paviljonidest meeldisid neile kõige rohkem Soome ja Inglismaa omad. Kiitust jätkus ka Eestile: „Eesti paviljon on inimlik ja soe, siin tekib tunne, et oled saabunud koju.“

Homme peab eesti üks rahvusvaheliselt tuntumaid kaasaegseid heliloojaid Erkki-Sven Tüür Shanghai konservatooriumis loengu oma 6. sümfooniast. Samas tutvustavad Eesti Keeled hiina keelpillimängijatele erinevaid kandleid ning kõik annavad koos ka kontserdi. Kokku annab ansambel  Shanghais viis kontserti, neist kolm EXPOl.

Eesti Keelte koosseisu kuuluvad Ain Agan – kitarr, Jaak Sooäär – kitarr, Tuule Kann – kannel, laul, Pille Karras – kannel, Jaak Johanson – laul ja Riho Sibul – kitarr, laul. Kammerlikku rahvamuusika ja jazzi sugemetega muusikat esitav ansambel hakkas koos mängima aastal 1999. Idee oli luua keelpillide kvartett, kus saavad kokku vastandid – traditsiooniline muusika ja jazz, rahvusvaheline ja kohalik, kompositsioonid ja improvisatsioonid.

EXPO maailmanäitus, mille motoks on „Parem linn, parem elu“, toimub Shanghais 1. maist – 31. oktoobrini 2010. Eesti rahvuspäeva peetakse 18. oktoobril. Eesti osalemist EXPOl korraldab EAS.

Lisainfo:

 

Erki Peegel

EASi turundus- ja kommunikatsiooniüksuse direktor

Tel 627 9456, 51 65808

erki.peegel@eas.ee

 

 

 

Merilin Pärli

EASi kommunikatsiooni koordinaator

Tel 6279 417, 56 505 695

merilin.parli@eas.ee