Eesti sai õiguse võõrustada järgmisel aastal Euroopa Muuseumifoorumi aastakonverentsi ja auhinnagalat

16. juuni, 2013

SirjeHelmeEesti Kunstimuuseum korraldab järgmise Euroopa Muuseumifoorumi aastakonverentsi ja Euroopa Aasta Muuseumi auhinnagala Tallinnas 2014. aasta mais. Gala korraldamisõigusele sai Eesti Kunstimuuseum kandideerida tänu sellele, et Kumu kunstimuuseum pälvis 2008. aastal Euroopa Aasta Muuseumi tiitli. Eesti Kunstimuuseum võitis auhinnagala ja sellega kaasneva kõrgeimal võimalikul tasemel muuseumidelegatsioonide võõrustamise õiguse Eestis, konkureerides Saksamaa ja Rootsi muuseumidega.

„Euroopa Aasta Muuseumi auhind on kõige prestiižsem muuseumivaldkonna auhind, kusjuures vanades kultuurriikides on muuseumid nii kultuuri-, ühiskonna- kui ka majanduselus äärmiselt mõjukad ning seda auhinda ihaldavad kõik Euroopa muuseumid. Eesti Kunstimuuseumile osutatud au võõrustada maailma kõige tähtsamate, innovatiivsemate ja inspireerivamate muuseumide juhtide aastakokkutulekut Tallinnas näitab meie jätkuvalt kõrget lendu, on suureks komplimendiks Eesti kunstielule ning peegeldab vaieldamatult suurt usaldust Eesti Kunstimuuseumi vastu. Euroopa Muuseumifoorumi aastakonverentsist ja auhinnagalast võidavad Eesti Kunstimuuseumi kõrval ka kõik teised Eesti muuseumid, kellel on võimalus tänu sellele nii Euroopas kui ka maailmas kõige kõrgemal tasemel silma jääda,” ütles Eesti Kunstimuuseumi peadirektor Sirje Helme.

Lisaks galale korraldab Eesti Kunstimuuseum ka auhinna väljaandja Euroopa Muuseumifoorumi aastakonverentsi, kus igat 2014. aasta nominenti intervjueerib kaks žürii liiget. Avalike intervjuudega tutvustatakse muuseume ja nende rakendatud innovaatilisi lahendusi konverentsi külalistele, kes saavad esitluselt väärtuslikke ideid enda muuseumide arendamiseks.

Auhinnagala ja konverentsi võõrustajaks said kandideerida üksnes Euroopa Aasta Muuseumi tiitli pälvinud muuseumid. Eesti Kunstimuuseum, mille koosseisu kuulub Kumu kunstimuuseum, kandideeris tänavu konverentsi ja auhinnagala korraldajaks teist korda. Lisaks Eesti Kunstimuuseumile konkureerisid korraldajateks Saksamaalt Rautenstrauch-Joest Museum Kölnist ja ka üks järgmise aasta kultuuripealinnadest Umeå Rootsist.

„Loodame südamest, et auhinnagala Eestisse toomine võiks olla heaks endeks ka järgmise aasta Euroopa Aasta Muuseumi tiitlile kandideerivale Eesti Meremuuseumi Lennusadamale,” ütles Sirje Helme.

Eestist on aastate jooksul jõudnud auhinna nominatsioonini Eesti Ajaloo muuseum,NUKU muuseum,Eesti Maanteemuuseum ja Tallinna Linnamuuseum. Ainsana on Euroopa Aasta Muuseumi auhinna pälvinud Kumu Kunstimuuseum.

Euroopa Aasta Muuseumi tiitlit annab välja alates 1977. aastast Euroopa Muuseumifoorum, kelle tegevust toetab Euroopa Nõukogu. Euroopa Aasta Muuseumi auhinnale saavad kandideerida viimase kolme aasta jooksul avatud muuseumid või muuseumid, mis on viimase kolme aasta jooksul oma programmi oluliselt uuendanud või laiendanud.