Ehtekunstnik Kaia Saarna personaalnäitus „Ehteks kehastumine” A-galerii seifis

25. juuli, 2011

alt21. juulil avas Loomeinkubaatori ehtekunstnik Kaia Saarna A-galerii seifis (Tallinnas, Hobusepea 2) oma personaalnäituse, kus eksponeerib nektariinikividest, väärismetallidest, vääriskividest ja messingist valmistatud kõrvarõngaste ning kaelaehete kollektsiooni.

 

Kärdla keskväljaku ääres muinsuskaitsealuse hoone teisel korrusel asub ehtekunstnik Kaia Saarna töötuba-ateljee. Juulikuu keskpaigas pärastlõunasel ajal on seal üsnagi vaikne. Samas on Kaia sõnutsi suveperioodil mõni päev ateljee külastajatest nii tulvil, et kunstnikutöö tegemiseks aega ei jäägi. Kohalikke ja mandrilt Hiiumaale külla sõitnud inimesi ning turiste kaugematest maadest käib enam-vähem pooleks. Ateljees on kaunis väljapanek Kaia loomingust ja võimalus enim meeldiv ka kohe kaasa osta – nii kingituseks kui ka mälestuseks Hiiumaast; eriti populaarsed on Hiiumaa-teemalised kõrvarõngad. Paljud jätavad kohapeale ka tellimuse – enim tahetakse tellimustööna kõrvarõngaid ning järjest rohkem kihla- ja abielusõrmuseid.

Kaia Saarna (Siidilaevad OÜ) on ainus Hiiumaal tegutsev ehtekunstnik ja kullassepateenuse pakkuja. Nüüd ei ole vaja Hiiumaa inimesel enam sõita mandrile väärismetallist ehteid kohendama-parandama või eratellimustööd sisse andma. Kohalikud inimesed kiidavad Kaiat, et tal on olnud julgust ja tahtmist Kärdlas oma töökoda käivitada ning et noor inimene näeb võimalust ka pealinnast kaugemas maanurgas midagi ära teha. Siiski möönab Kaia, et põhitellimused tulevad Tallinnast ja pealinna ümbrusest. Enamik huvilisi leiab tee Kaia eheteni läbi kodulehe www.kaiasaarna.com. Paljude jaoks on Kaia ehete soetamisel oluline, et ehted valmivad just Hiiumaal ja on sündinud saare imepärase looduse inspiratsioonist.

Igas kuus töötab Kaia nädala jagu Tallinna vanalinnas asuvas ehtekunstistuudios Gram, mis asub teada-tuntud ehtekunstipoe A-galerii ülakorrusel. Tallinna-nädal on eelkõige vajalik kontaktiks sealsete klientidega, samuti materjali, eelkõige vääriskivide hankimiseks. Olulisena nimetab Kaia ka suhtlemist koolikaaslastega, enesetäiendamisvõimalusi ning väikest vaheldust Hiiumaa vaikselt ja teistmoodi kulgevale ajale.

Kaia on ligi aasta töötanud kollektsiooniga „Nektariinid“. Nagu nimigi ütleb, on kollektsiooni keskmes nektariinikivid kombineerituna hõbeda ja messingiga, kulla, vääris- ja poolvääriskividega. Luuviljaliste eheteks saamine ei ole lihtne töö, kivide töötlemisel tuleb omandada teatud nipid. Kollektsioon on aasta jooksul läbi teinud aina põnevamaid arenguid. Just nektariinikividest ehted äratasid tähelepanu ka moekunstnik Hanna Korsaris, kes kutsus Kaia osalema oma 2010/2011. aasta sügistalvise kollektsiooni juurde. Sealt algas tänaseni edukalt kestev koostöö: Kaia ehtekomplektid kaunistavad Hanna moeloomingut ja showroom’i kauneid rõivaid soetama tulnud kliendid valivad sageli samast omapärase ehte näol sobiva aksessuaari.

Seoses näituseks valmimisega on Kaia tööpäevad pikemad kui tavaliselt ja ka nädalavahetusest võetakse töötundideks lisa. „Näituseks valmistumisel realiseerib kunstnik rohkem oma ideid kui näiteks tellimustöö teostamisel,“ räägib Kaia. ”Igast valminud detailist võib sündida uus inspiratsioon materjalikasutuseks või tehnilisest teostuseks. Samas peab näitus jääma oma kindlatesse raamidesse ja edastatava sõnumi piiresse.“ Kaia kirjeldab näitust: “Näituse „Ehteks kehastumine“ keskmes  on võimalikult vähe muudetud ja töödeldud nektariinikivid, mis on jäetud just sellisteks nagu need looduses esinevad – kõik kurvid, lohud, koopad ja vaod on säilitatud. Ehk nektariini kivi on kehastunud ehteks.”

A-galerii seifis avatav näitus on kunstniku jaoks esimene suurem personaalnäitus. Varem on tal olnud väiksemaid ülesastumisi nii EKA lõputöö raames kui ka kodukohas Hiiumaal, sealhulgas Hiiumaa Muuseumis. Näitus ”Ehteks kehastumine” jääb avatuks 15. augustini.