Electrolux ootab taas Eesti disainerite loomingut

08. märts, 2011

altKodutehnika tootja Electrolux korraldab koos Kunstiakadeemiaga teist aastat järjest Eestis uute toodete disainivõistluse DesignLab.

Äsja tutvustati DesignLab 2011 reegleid ja tingimusi kunstiakadeemia (EKA) tootedisaini tudengitele. Electroluxi disainikonkursi teemaks on tänavu intelligentne mobiilsus ehk uut tüüpi kaasaskantavad koduseadmed. Konkursile on oodatud nutikad lahendused, mis võimaldavad valmistada toitu, koristada ja nõusid pesta nii kodus kui väljas.

“Ülesanne näeb ette füüsiliselt kaasaskantavate masinate loomist, mis oleksid kreatiivsed, paindlikud ja säästaksid kasutajate aega,” selgitas üheksandat aastat toimuva disainikonkursi tagamaid Electroluxi globaalse disaini asepresident Henrik Otto.

Osavõtjatelt oodatakse ka Electroluxi kuvandiga arvestamist: konkursiideed peavad peegeldama Skandinaavia disaini väärtusi, olema esteetilised, praktilised ja keskkonnasõbralikud.

Rahvusvahelise Electrolux Design Lab 2011 konkursi finaal toimub sügisel. Võitja saab kuueks kuuks praktikale Electroluxi globaalse disaini osakonda ja 5000 euro suuruse rahalise auhinna.

Electolux korraldab Design Labi igal aastal eesmärgiga leida turulolevaid uusi talente. Noorte disaineritega koos töötamine annab inspiratsiooni tuleviku kodumasinate väljatöötamiseks ja sündmuse korraldamine võimaldab nii Electoluxil kui ka finalistidel suhelda maailmaklassi disaineritega.

Tänu võistlusele on Electolux palganud kolm varasemat finalisti, teised on leidnud endale ise disainiärisid, kes on nad palgale võtnud. 2005. aastal asutasid neli finalisti oma firma nimega outofstockdesign.com.

Electrolux Design Lab on iga-aastane võistlus, mis sai alguse 2003. aastal. Selle eesmärgiks on leida huvitavaid ideid, milliseks kodutehnika tulevikus muutub.

Igal aastal on võistlusel olnud alateema ja võistlust on iga kord peetud uues linnas. Eelnevalt on olnud teemadeks: kodused lahendused piiratud ruumi jaoks (London, 2010), kujundused järgmiseks 90 aastaks (London, 2009), internetigeneratsiooni disainid (Zürich 2008), rohelised leiutised (Pariis 2007), leiutised tervislikuks toitumiseks (Barcelona 2006), tulevikuleiutised (Stockholm 2005 ja New York 2004), kasutajate poolt pakutud lahendused (Budapest 2003).

Electrolux otsustas korraldada mullu esmakordselt kohaliku DesignLab konkursi Eesti tootedisainitudengite seas selleks, et Eesti noored disainerid oma novaatorliku mõtteviisi ja julgete ideedega rohkem maailma areenil silma paistaksid.

Mullu võitis Eesti konkursi kunstiakadeemia tudeng Lauri Hirvesaar projektiga Electroluxi Lumehelbeke. Teise kohta pälvis Kuido Kasak Juhtmeta Potiga. Kolmandaks jäi Annika Kaldoja ja tema Droplet – isiklik tervise kontrollija.

Kuigi Eesti tudengid mullu rahvusvahelisse finaali ei pääsenud, valis kohalik žürii kõikide Eestist esitatud tööde seast kolm parimat ning esimene koht sai auhinnaks reisi Londonisse DesignLab 2010 finaalvõistlusele.

EKA tootedisaini osakonna juhataja ja Eesti DesignLab konkursi žürii esimees Heiki Zoova sõnas, et arvestades mulluse kohaliku konkursi tulemusi on Eesti tootedisaini tudengitel reaalsed šansid jõuda rahvusvahelise DesignLab 2011 konkursi finaali. “Rahvusvaheline võistlus DesignLab on rohkem kui kodutehnika trendide loomine – tegu on suurel määral ülemaailmse tootedisaini tulevikuindikatsiooniga. Konkursi osavõtjad on parematest paremad algajad, kes juba lähitulevikus hakkavad otsustama tootedisaini saatuse üle,” ütles ta.