Entrum õpetab Ida-Virumaa noori julgelt ja ettevõtlikult tegutsema

25. märts, 2011

altKolmapäeval, 23. märtsil Jõhvi Kontserdimajas toimunud noorteprogrammi Entrum õppesessioonil õppisid Ida-Virumaa noored projektide finantseerimise võimalusi ja koostöö olulisust, inspiratsiooni tunnis jagas noortega oma  kogemus- ja edulugu Andres Kütt Skype Eestist.

Ta rõhutas meeskonna olulisust edu saavutamisel sõnades, et nii nagu ka paljud teised edukad ettevõtmised, ei saavutaks ka Skype ilma meeskonnata midagi. „Vaadake siin sessioonil enda ümber olevaid kaaslasi ja te näete potentsiaalset meeskonda, keda on tarvis oma super-projekti elluviimiseks. Ilma meeskonnata ei jõua kaugele,“ jagas Kütt oma kogemusi meeskonnatöö olulisusest. Ta julgustas noori iseendasse ja oma ideedesse uskuma ning tõi näite mesilase kohta, kelle lennuvõime tundub teaduslikult võimatu, kuid sellest hoolimata mesilane lendab. „Ärge kartke teha midagi sellist, mille võimalikkust ei suuda teised uskuda või mille õnnestumine ei tundu võimalik. Oluline on endasse uskuda ja oma eesmärkide ning unistuste täitmise nimel tööd teha,“ sõnas Andres Kütt.

Märtsi sessiooniks on noortel projektide osas suur töö juba tehtud, kuid sama suur töö on veel ees ootamas. Selleks, et projektid ei jääks vaid paberile, oligi käesoleva sessiooni töötubade peateemaks projektide finantseerimine. “Oleme noortele õpetanud, et projekti puhul on oluline hea idee ja nii see ongi. Kuid selleks, et head ideed ellu viia, on vaja finantsilisi vahendeid,” selgitas Entrum tegevjuht Darja Saar projektide finantseerimisvõimaluste õppimise olulisust. Päeva jooksul said noored kuulda mitmeid variante, kuidas ja kust oma projektidele raha taotleda. Teeninduse ja tootmise labori mentor Eleri-Riin Soom rõhutas, et oluline on täpselt teada, mida tahad teha ja mida selleks vaja on. „Üldjuhul kehtib skeem, et idee viib rahani, mitte raha viib ideeni,“ selgitas Soom. Meedia labori mentor Natalia Kitam rõhutas, et finantstoetuse saamiseks peab projekt oleme reaalne, hästi sõnastatud ja selgelt ülesse ehitatud. „Esimest korda projekti lugedes peab igaüks kohe aru saama, et tegemist on maailma parima projektiga, mida on võimalik ka ellu viia,“ sõnas Kitam.
Uute tehnoloogiate laboris õpiti aga enne finantseerimisega seotud teemade arutamist koostööd. Väikest meeskonnatreeningut aitas labori mentor Hannes Verlisel läbi viia  külaline Aljona Kantor Junior Achievement´ist. Noored jagati gruppidesse ning neile anti ülesandeks ehitada ajalehti kasutades sild, mille alla peab mahtuma õhupall ja mis peab kandma veepudelit. Noored said ülesandega hästi hakkama, iga grupi tulemus oli omanäoline. „Ära karda suuremaid eesmärke,“ julgustas Aljona Kantor noori suuremalt mõtlema. „Samas pea aga alati meeles, mis on sinu ülesanne ja milleks sa seda teed. Enne tööle asumist on vaja täpselt teada, mida tahad teha,“ jagas Kantor oma kogemusi.

Positiivseid ning asjalikke mõtteid täis sessioon lõppes energiliselt, gala-kontserdi esimeses eelvoorus särasid laval Entrum noorte bändid The Edge of Infinity ja Gold Rush.

Järgmine sessioon toimub Jõhvi Kontserdimajas aprillis, mil saab juba rääkida ka esimestest tulemustest. „Kuid juba tänasel sessioonil oli näha, et noored on sihikindlad. Loodame, et noorte projektid toovad Ida-Virumaale uut energiat,“ sõnas Entrum tegevjuht Darja Saar.

Entrum programmi 2010/2011 õppeaasta lõpeb mais ettevõtlikkusprojektide konkurssi “Olen ettevõtlik!” galakontserdiga, kus tunnustatakse parimaid noorte projekte. Entrum programmi võib nimetada gümnaasiuminoortele mõeldud ettevõtlusinkubaatoriks – programm tutvustab noortele ettevõtluse ja ettevõtlikkuse ideed, võimalusi kuidas olla ettevõtlik ning viib noored kokku oma ala parimate tegijatega. Entrum programmi missioon on kasvatada inimesi, kes juhivad oma elu, mitte elu ei juhi neid. Soovime süstida noortesse enesekindlust, positiivsust ja optimismi ja aidata neil luua oma edulugu.

Entrum lähtub oma tegevustes ettevõtlusõppe edendamise kavast “Olen ettevõtlik!”, mis allkirjastati majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi, haridus- ja teadusminister Tõnis Lukase, Kaubanduskoja juhatuse esimehe Toomas Lumani, Riikliku Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskuse direktori Robert Lippini ja Ettevõtluse Arendamise SA juhataja Ülari Alametsa poolt 7. oktoobril 2010.