EPL: Aasta filmi auhinna sai „Püha Tõnu kiusamine”

29. detsember, 2009
Sõpruses jagati Eesti filmiajakirjanike ühingu auhindu. 2009. aasta parimaks filmiks tunnistati Veiko Õunpuu „Püha Tõnu kiusamine”, aasta filmiajakirjanikuks Enn Säde. Üritusega tähistas Tallinnfilm ka rendisuhete lõpetamist Sõpruse kinoga. Eile kinos Sõprus toimunud galal pärjas Eesti filmiajakirjanike ühing Veiko Õunpuu filmi „Püha Tõnu kiusamine” Neitsi Maali auhinnakuju ja preemiarahaga. Sellega tõsteti „Püha Tõnu kiusamine” aasta 2009 parima filmiteose staatusesse.

Filmi lavastaja Veiko Õunpuu preemiaraha 50 000 krooni pani välja Olympic Casino. Auhind anti välja koos sõnastusega, mis kõlas, et „Püha Tõnu kiusamine” on „film, mis tuletab meelde, et hinge ei asenda ükski pidusöök”.

Koos „Püha Tõnu kiusamisega” kandideerisid aasta filmi tiitlile veel Kaspar Jancise animafilm „Krokodill”, Joosep Matjuse dokumentaalfilm „Vanamees ja põder”, Jaak Kilmi mänguline dokumentaalfilm „Disko ja tuumasõda” ning Meelis Muhu dokumentaalfilm „Kihnu pulm”.

Välja anti ka 2009. aasta pa­rima filmiajakirjaniku auhind, mille sai filmimees Enn Säde tänu Sirbis ilmunud meenutuskirjutistele ja põhjalike Eesti filmiajalugu käsitlevate raadiosaadetele. Enn Sädele anti Kultuurkapitali 15 000-kroonine aastastipendium. Aasta filmiajakirjaniku paketti kuulus eriauhind, mille Eesti filmiajakirjanike ühing otsustas välja anda Ilmar Raagile järjekindluse eest Eesti filmi seisu läbivalgustamisel blogis „Ilmari jäljed liival enne vihmasadu”.

Lahkumine Sõprusest

Parima levifilmi auhinna sai Prantsuse dokumentaalse mängufilmi, Laurent Cantet’ riigi-, keele-, kultuuri- ja žanripiire ületava filmi „Seinte vahel” maaletoomise eest levitaja Tallinnfilm.

Kinos Sõprus peetud auhinnatseremoonia tähistas ka ühe perioodi lõppu selle kinomaja ajaloos. Nimelt lõpetab Tallinnfilm seal filmide näitamise ja kolib Solarise majja. Seda tähistati esimese Eestis oma jõududega tehtud mängufilmi „Jahid merel” näitamisega. Just selle filmiga avati 1955. aastal Sõpruse maja.

Kuigi ühe filmilevitaja rendileping lõpeb, ei tähenda see veel, et filminäitamine Sõpruses lõpeb. Maja haldava firma juhataja Sirje Oras kinnitas, et nii saal, toolid kui ka filmiprojektsiooni masinad jäävad kõik paika ja kinosaal jätkab endiselt toimimist kultuuriliste ürituste huvides. „Ootame uusi pakkumisi,” ütles Oras.

Neitsi Maali galat aitasid teha lavakunstikooli 24. lennu tudengid. Esitati meeleolukas absurdihuumorit täis kava, mis tugines Roman Baskini lühimängufilmi „Vernanda” ainesele.

Eesti filmiajakirjanike ühing annab aasta filmi auhinda välja alates 1994. aastast.
Loe lisa Päevaleht onlinest