EPL: Eesti kunstiakadeemia uue hoone ehitus venib

19. veebruar, 2010
EPL: Eesti KunstiakadeemiaMöödunud aasta lõpus Tartu maantee alguses asuvast vanast hoonest välja kolinud Eesti kunstiakadeemia (EKA) tahaks samale kohale kerkivas uues majas õppetööd jätkata 2012. aasta sügisest. Plaan võib aga luhtuda, sest esialgu tänavu kevadesse plaanitud ehitustööde algus venib.

„Realistlik on hakata ehitama järgmisel kevadel, kui lumi on läinud, aga et nüüd alustatakse ehitustega ka talvel, siis sõltub kõik sellest, millal kehtestatakse ala detailplaneering. Kui oleme optimistlikud, saavad nad kopa maasse lüüa aasta lõpus,” arvas Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd.

Linnaarhitekti sõnul on linn uue detailplaneeringu vastuvõtmiseelses seisundis, kus oodatakse kõikide huvigruppide hinnanguid. „On keeruline öelda, kui kaua veel läheb, aga et tegu on linna jaoks olulise objektiga, püüame asjad võimalikult kiiresti korda ajada,” lisas ta.

Teisalt on EKA esialgsest ajakavast maas seetõttu, et hoone kavandati alguses liiga suurena. Nüüd teevad kõik asjaosalised hoolega tööd, et maja mahtu vähendada.

„Taani arhitektid saatsid meile projekti ära ja ootavad homme parandusettepanekuid,” ütles EKA avalike suhete juht Solveig Jahnke. Kui kaua projekti kallal veel tööd tuleb teha, enne kui on võimalik ehitama hakata, ei osanud ta arvata, sest mahuka hoone ruumiplaneering võtab aega.

Et ehitus võtab aega ligi kaks aastat, ei pruugi kunstitudengid uude majja plaanitud ajal kolida. Praegu on akadeemia ajutiste pindade jaoks rendilepingud sõlminud samuti kaheks aastaks ehk 2011. aasta lõpuni. Kui ehitus venima peaks, saab lepinguid poole aasta kaupa pikendada. Iga semester võõral pinnal läheb EKA-le maksma umbes 2,1 miljonit krooni.

Kitsam ja madalam hoone

Alguses liiga suurena kavandatud uue hoone maht on ümber tehtud projekti järgi 27 600 ruutmeetrit varasema 32 000 asemel. 16 maapealsest korrusest on saanud 15 ja kõiki külgi on kitsamaks tehtud.

Kui veel 2008. aasta kevadel hinnati, et kogu projekt võiks maksma minna umbes 700 miljonit krooni, siis ehitushindade languse tõttu on summa oluliselt vähenenud. Vastavalt uue projekti järgi tehtud ehitushinna pakkumistele läheb hoone maksma umbes 400 miljonit krooni.

Sellest 187 miljonit krooni tuleb valitsuse kaudu Euroopa Liidu tõukefondidest, ülejäänud summa loodab akadeemia ise leida, pannes müüki oma kinnisvara.

Lammutus algab aprillikuus

•• Kuigi Eesti kunstiakadeemia (EKA) uut hoonet ei hakata ehitama veel niipea, alustatakse selle lammutustöödega aprillis. Selleks on EKA juba töövõtjad välja valinud. Seni aga puudub veel lammutusluba. „Meil puuduvad andmed, et akadeemia oleks luba juba taotlenud,” ütles Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd.

•• Ta lisas, et nii suure objekti lammutamine kesklinnas eeldab korralikku eeltööd. Paika tuleb panna kogu töödega seotud logistika: ehituskorraldus, lammutamine ise, prügi äraviimine jne.

•• Et vana hoonet veel lähipäevil maha ei võeta, toimub selles täna maja viimane pidu. Üritusel on kõikidel huvilistel viimane võimalus hoonet veel keldrist pööninguni näha. Peol astub üles trobikond bände ja DJ-sid, esitletakse EKA bändide kogumikplaati „EKA Muusika Fond”. Peost saadud tulu läheb EKA uue maja fondi.

Uudis vahendatud Päevaleht onlinest.