EPL: Nord-galerii näitab noori kunstnikke

21. mai, 2010

ene graubergEile avati akadeemia Nord ruumides Nord-galerii, mis pakub noortele kunstnikele võimalust oma töid tasuta eksponeerida.

„Viimastel aastatel oleme arutanud, et võiks teha galerii, millel oleks heategevuslik eesmärk,” rääkis professor Ene Grauberg, akadeemia Nord humanitaarkeskuse juhataja. Tema sõnul ei ole noortel kunstnikel mujal võimalik tasuta näitust avada, sest enamikus galeriides küsitakse kunstnikelt oma tööde esitamise eest 10 000 krooni ringis. Seetõttu oli Graubergi ütlust mööda juba enne näitusesaalide avamist oma maalide väljapanemisest huvitatud suur hulk tudengeid. „Meil oli pikk järjekord ukse taga,” kinnitas Grauberg.

Eelkõige on galerii mõeldud Tartu ülikooli maaliosakonna tudengite tööde näitamiseks, sest Nord peab parasjagu Tartu ülikooliga ühinemisläbirääkimisi. Edaspidi on galeriis võimalik ka noorte kunstnike töid osta, osa müügisummast läheb hiljem kunstistipendiumide tarbeks. Näitus on avatud 20. juunini.

Galerii esimeseks väljapanekuks on Jaan Elkeni ning 2009. aastal Tartu ülikooli maalikunsti eriala lõpetanud Veiko Klemmeri ja 2008. aastal sama eriala lõpetanud Andrus Raagi tööd. Mõlemat kunstnikku juhendas lõputöö tegemisel Elken, kes on ka galerii üks rajajatest.

Näitusesaalideks on muudetud akadeemia Nord kaks esimese korruse auditooriumi, millest on lauad-toolid välja tõstetud. Spetsiaalne valgustus läks maksma 200 000 krooni. Praegusel eksamiperioodil ja suvevaheajal on galerii külastajatele avatud kella 10–16. Sügisel, talvel ja varakevadel toimuvad auditooriumides ka tavapärased loengud. Pärast loengute lõppu, alates kella 15-st pääsevad galeriisse teisedki külastajad. Aastas tehakse kümme näitust, igaüks neist on üleval ühe kuu. Siili 14 asuvasse galeriisse pääseb tasuta.