EU4BCC – Gruusia ja Eesti disainerid kompavad vastastikku ekspordivõimalusi

16. november, 2021

Koostöö Gruusia ja Eesti disainerite ja  tugiorganisatsioonide vahel on saanud hoo sisse. Oktoobri algul külastasid  Eesti disainerid ettevõtetest Umbra, Upstairs studio, Pesuliisu, Radis, Namari (Hyti) ja Lisa Kroeber Jewellery Art. Tbilisit, kus koos kohalike ettevõtjatega osaleti seminaridel ja  töötubades ning külastati kohalikke disainiettevõtjaid.

Gruusia Ekspordiagentuur (Export Development Association (EDA)) ja Ettevõtluse Arendamise organisatsioon (Enterprise  Georgia) selgitasid osalejatele eksporditsüklit ja rahvusvahelistel messidel osalemise tingimusi. Töötoas käidi läbi ekspordi- ja turundusplaani koostamise alused.

Novembri alguses oli meie disaineritel rõõm võõrustada projektis osalevaid Gruusia disainereid. Seminaridel tutvustasid Eesti Disainerite Liidu juht Ilona Gurjanova Eesti turule sisenemise võimalusi ja väikeettevõtete koolitaja Toomas Roolaid nõustas turundusplaani koostamist. Üheskoos käidi ARSi Kunstilinnakus, külastati Eesti disainerite stuudioid ja paljusid disainipoode. Suur-Karja tänaval Eesti disaini poes on juba mõnede Gruusia disainerite tooted müügil.

Palju elevust tekitas väljasõit Viljandisse, kus ees ootas Viljandi Kultuuriakadeemia. Ave Matsin, rahvusliku käsitöö osakonna juhataja, tutvustas Vilma majas asuvaid töökodasid ning rääkis, kuidas pärimust kasutatakse tänapäevaste toodete loomisel. Akadeemiast endast rääkis rektor Juko-Mart Kõlar Pärimusmuusika Aidas. Et Lisa Kroeberi stuudio asub Viljandis, siis oli osalejatel hea võimalus näha kaasaegse sisustusega ehtestuudiot ning kasutada pererahva külalislahkust nende kodus, kus ehted saavad viimase viimistluse.

Ekspordiplaanide ettevalmistamine jätkub online seminaride vormis. 

Projektis osalevad Eestist Loov Eesti, ESTBAN ning Disainerite Liit, Gruusiast Export Development Association Georgia, Design Georgia, Creative Caucasus ja  Gruusia disainibrändid Chikatai, Daje, Funduki, Kaleisi, Mzemoe, Saini Studio, Summit ja Usuli.