Mõisakunsti konverents

11. mai, 2015

Sündmuse detailid


22. mail algusega 10.30  toimub Raikküla mõisa kastellihoone suures saalis Mõisakunsti konverents, mille eesmärgiks on kokku tuua mõisa- ja kunstirahvas, et üheskoos arutada mõisate, nende interjööride, kunstikollektsioonide ning nende tähenduste üle. Juba teist aastat mõtiskleme eesti mõisakunsti fenomenist ning teeme mõtterännaku selle kunagistesse hiilgeaegadesse! Just praegu on selleks sobiv hetk, kuna paljude Eestimaa mõisate taastamisega ollakse jõutud just niikaugele, et aeg on mõelda nende interjööride ja eksterjööride visuaalse keele peale.
Konverents toob kokku mõisarahva ja kunstiinimesed, et esimesed saaksid aimu teiste tegemistest ning et viimased mõistaksid uuele elule ärganud mõisaid kunsti missiooni kandjatena. Lektoriteks on asjatundlikud ja pühendunud inimesed, kellega koos vaatame Eesti mõisakunstikunsti minevikku ja olevikku, püüame saada ettekujutust mõisate rollist kunstiväljal ning kunsti funktsioonidest mõisates. Konverents on mõeldud ajaloolistest hoonetest huvituvatele inimestele, aga loomulikult ka kõikidele kunstnikele, kunstiteadlastele, sisearhitektidele, ja -kujundajatele. Konverents toimub unikaalses ajaloolises saalis, kus külastajate kasutuses on Raikküla mõisa antiikmööblikollektsioon. Osalejad saavad näiteks võtta kohvitassi aastast 1763 pärinevast nõudekapist, istuda 19. sajandist pärineval biidermeier stiilis sohval ning nautida hetki ühes kunagises klassitsistlikus esindusmõisas! Samas saalis on ürituse ajal avatud näitus Tartu kunstnike töödest, mille täpsem sisu jääb aga üllatuseks.

KONVERENTSI KAVA
10.30 – 11.00 Kogunemine, registreerimine ja hommikukohv
11.00 – 11.15 Avasõnad, kunstinäituse ja konverentsi tutvustus
11.15 – 12.00 Ants Hein „Ruum läbi aja. Mõisainterjöörid Eestis“
12.00 – 12.45 Linda Kaljundi „Baltisaksa kunst, identiteet ja ajalugu“
12.45 – 13.30 Juhan Kreem “Alatskivi lossi kunstikollektsioon“
13.30 – 14.30 Lõunapaus
14.30 – 15.15 Eerik-Niiles Kross “Kõue mõisa kunstikogu“
15.15 – 16.00 Peeter Allik “Kollektsioneerimine kui lahendus“
16.00 – 16.30 Diskussioon vabas vormis, küsimused esinejatele
16.30 Konverentsi lõpetamine, huvilistele ekskursioon Raikküla mõisas

Konverents toimub Raplamaal, Raikküla külas, mõisa kastellihoone suures saalis.
REGISTREERIMINE kuni 18. maini aadressil: info@raikkylamois.ee
Osalustasu 15 € sisaldab lisaks konverentsile ka kohvipausi ja lõunasööki! Arve saadetakse meiliga pärast registreerumist.
Info telefonil 56 244 382

Mõisauurija Juhan Maiste on öelnud meie konverentsi kohta: “Mõis ja mõisamaailm leiab koha Eesti kultuuriteadvuses nii akadeemilise teaduse kui laiema avalikkuse silmis, milleks on vaja aga kirjutada, kõneleda, tuua mõis kohale ja meie silmade ette nii oma miljöö, interjööride kui kunstikogude valgusel.” Eelmise aasta konverentsi tulemusel jõudsime järeldusele, et mõisakunst ootab oma väärikat taassündi nõutades endale oma vormi, unikaalset sisu, eraldi paradigmat ning väärikat rolli kultuuri- ja kunstimaastikul. Sel aastal heidame pilgu baltisaksa-aegsse mõisamaailma, vaatame kunsti kohta selles ning õpime tundma tänaseid toimivaid kunstikogumise mudeleid Eesti mõisates.
Kokkuvõtvat artiklit eelmise aasta Mõisakunsti konverentsist saab lugeda siit:
http://www.sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/2014-08-07-14-40-06/
Ürituse kohta saab jooksvat infot Facebookis:
https://www.facebook.com/events/827832083919696/

Tule ja tutvu mõisainimestega ning ole osaline eesti mõisakunsti kujundamisel!