Huvi Rahvusraamatukogus digiteeritud materjalide vastu on suur

30. mai, 2013

janne andresoo

“Eesti inimesed peavad lugu eesti kultuuripärandist. Seda näitab nii suur huvi Rahvusraamatukogus juba digiteeritud materjalide vastu kui ka igapäevane digiteerimistellimuste hulk,” rääkis Eesti rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo.  Loe edasi »

Digiteeritud fotod, kaardid, postkaardid ja raamatud on kõigile huvilistele kättesaadavad Eesti Rahvusraamatukogu digitaalarhiivist DIGAR http://digar.nlib.ee. Autoriõigusega kaitstud ja väljaandja piirangutega materjale saab lugeda raamatukogus kohapeal. Kuid ka vabalt kasutatavate teoste hulk on märkimisväärne – digaris leidub juba üle 100 000 digitaalse väljaande.

“Kui aga DIGARis parasjagu vajalikku ei leidu, siis pakub raamatukogu võimalust tellida digitaalkoopia just sellest trükisest, mis kasutajat huvitab. See on tasuline teenus. Lugeja saab digitaalkoopia tellida teostest, mille suhtes autoriõiguse kehtivuse tähtaeg on lõppenud. Lisaväärtusena saab digikoopia sees teha täistekstotsingut, kopeerida pilte ja tekstiosi teistesse programmidesse ning salvestada teksti tekstifailina,” selgitas Andresoo.

Ühtlasi annab digiteenuse tellija panuse kultuuripärandi kättesaadavusse, sest pärast tellimuse täitmist avaldatakse see mõne kuu möödudes ka digitaalarhiivis DIGAR. Sarnast teenust pakuvad ühtses eBooks on Demand (EOD) keskkonnas hetkel 35 Euroopa raamatukogu. Kui kasutajale vajalikku teost ei ole Rahvusraamatukogus, saab ta teha otsingu EOD võrgustiku otsimootoris http://search.books2ebooks.eu/ ja tellida digitaalkoopia teisest raamatukogust. Kõik EOD võrgustiku raamatukogude digiteeritud teosed on samuti hiljem vabalt kättesaadavad nimetatud aadressil.

Üleeuroopaline digitaalne muuseum, raamatukogu ja arhiiv europeana.eu koondab aga Euroopa kultuuripärandit, mille rikkalik varasalv – ca 23 miljonit objekti – asub kasutajast vaid mõne kliki kaugusel.