Ilmunud on trükis “Söödav linn I”

22. veebruar, 2011

alt Kahe aasta vältel on tegeletud linnas toidu kasvatamise rakendusvõimaluste uurimisega. Tänu Keskkonnainvesteeringute Keskusele on teave kaante vahele saanud.

Toidu kasvatamine tundub lihtsakoeline, primitiivsegi olemusega tegevus, seda eriti ühiskondade tsivilisatsioonikeskmena toimivate linnade kontekstis. Valitsev arusaam (ideoloogiad), kuidas linn peaks töötama ning välja nägema, on konstrueerinud mõttemallid söögi kasvatamise kohast ja kohatusest. Kaasaegse Eesti linna elanik – kui tal juhtubki pähe tulema mõte, et võiks omale ise toidupoolist kasvatada – peab jõudma kõigepealt enda sees arusaamisele, miks valitseva taskukohase ja mugava toiduainesüsteemi kõrval “mullakratsimisele” aega ja vaeva kulutada. Isegi kui motivatsioon olemas, tõstatuvad kehtivas linnaideoloogias toimiva aedniku jaoks täna küsimused, kus kasvatada ning kuidas mõjutab linnakeskkond saaduste kvaliteeti.

Teiseks, kas on ametnikul kohane rääkida kohaliku toidukasvatamise juurutamisest omavalitsuse istungil, arhitektil büroo kolleegidega või arstil osakonna teiste arstidega? Kas nendes situatsioonides on vastavaid rolle kandval isikul üleüldse pähe tulnud, et oma erialapraktikas võiks söögi kasvatamist kasutada? Tõenäoliselt mitte.

Linnalabori “Söödav linn I” kõneleb söögi kasvatamisest kui linnakeskkonna kvaliteeti eri moel parandavast ilmingust. Selmet pakkuda huvilistele praktilisi aiandusnõuandeid – mille asjatundjad me ilmselgelt pole -, soovime luua avangu mõistelisel tasandil. Trükis sõnastab kompaktselt linnas söögi kasvatamise selle urbanistlikus mitmekesisuses, püüdes provotseerida lugejat väljuma iseenesestmõistetavusest tarbeaiandusele mõtlemisel.

Tänu Keskkonnainvesteeringute Keskuse ja Kultuurkapitali toele jõuab see provokatsioon jaanuaris-veebruaris linnaühiskonna olulisimate võtmetegijate ja -institutsioonideni. Lisaks trükisele avab temaatikat ja ühendab huvilisi Facebooki grupp “Linnas toidu kasvatajate ühing” ning peatselt avanev kodulehekülg www.taimelava.ee, kust saab trükist juurde tellida.

Trükist saab tellida www.linnalabor.ee kodulehelt