Imre Sooäär: loomemajandus lisab Eestile tuntust ja kasvatab eksporti

06. september, 2012

imre_sooaarRiigikogu väliskomisjoni liige Imre Sooäär (Reformierakond) rõhutas Hiinas, Jiayuguan´i linnas toimuval esimesel rahvusvahelisel loomemajanduse tippkohtumisel, et loomemajandus on Eestis üks suurima potentsiaaliga ja kiiremini kasvav majanduharu, mis loob meie ettevõtetele lisaväärtust ja suurendab tööhõivet.

„Rahvusvaheline koostöö Eesti kultuuri viimisel maailma on meie ekspordi kasvatamisel oluline prioriteet. Iga meie muusik, kunstnik, kirjanik või muu loomevaldkonna esindaja on oma loominguga samal ajal ka Eesti saadik, kes läbi oma teoste ka kodumaa tuntust suurendab. Näiteks Arvo Pärdi muusikat hinnatakse kõrgelt ka Hiinas, samal ajal, kui enamus hiinlasi ei tea Eestist suurt midagi,” lausus Sooäär.

Sooääre sõnul on Riigikogu väliskomisjon oma kevadel avaldatud raportis osundanud, et Eesti esindatus Aasia turgudel peab oluliselt kasvama. “Kogu maailma silmad on suunatud Aasia kiirele arengule ja Eesti ei tohi sellest rongist maha jääda. Olematu kasv Euroopas sunnib meid paratamatult vaatama kaugemate turgude poole,” ütles parlamendisaadik ning lisas, et just rahvusvahelise koostöö tõhustamine loomemajanduse vallas on Eesti majanduse tugevdamisel oluline väljund. 

„Tippkohtumisest osavõtjad tutvusid Hiina loomemajandust ja kultuuripärandit tutvustava väljapanekuga. Mitmete riikide esindajate ettekannetes tõstatati muude teemade hulgas ka autorikaitse ja netipiraatlusega seotud küsimusi, kus kõlas kriitilisi noote ka korraldajamaa enda suunas,’’ sõnas Imre Sooäär. 

Lõpetuseks ütles Sooäär, et Eestis on loomemajandusega hõivatud üle 3 % elanikkonnast, mis on rohkem kui Euroopa Liidu keskmine. Loomemajanduse keskmes asuvad sellised klassikalised kunstialad nagu kunst, kirjandus ja muusika. Sellest kasvab välja nn kultuuritööstus, kus väljundi näol on tegemist kultuuritootega. Mida rohkem kasutavad teised majandusharud oma konkurentsivõime tõstmisel loomemajanduse võimalusi, seda rohkem saame rääkida loovmajandusest,’’ märkis väliskomisjoni liige Imre Sooäär.