Island tõi biofiilia ning pani maailma Põhjamaade uut muusikat nautima

22. detsember, 2014

2014. aasta lõpuga saab läbi ka Islandi eesistumine Põhjamaade Ministrite Nõukogus. Väike Island suutis käima lükata ja edasi arendada mitmeid Põhjamaade ühisprojekte, mis parendavad tuntavad põhjamaalaste heaolu ning toovad esile Põhjala väärtused.

Biofiilia

Island käivitas ulatusliku rohemajanduse ja kestliku arengu projekti “Põhjamaade biomajandus”. Projekt kestab kolm aastat, esmalt oli eesmärgiks koguda andmeid, kaardistada ja selgitada, mis on biomajandus. Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindus korraldas selleks koos heade partneritega septembris Tartus keskkonnafoorumi Rohevik.

Üheks enim tähelepanu pälvinud projektiks kujunes biofiilia, mille taga seisab Islandi maailmakuulus artist Björk. Biofiilia ühendab erinevad valdkonnad ning hakkab vormima tulevikus tippteadlasi. Loe lähemalt siin.

Nordic Playlist

Kultuur on alati olnud kesksel kohal Põhjamaade koostöös. 2014. aastast on üheks prioriteediks Põhjamaade kultuuriväärtuste edastamine ülejäänud maailmale läbi muusika. Nordic Playlist’i veebilehel saab igal nädalal nautida uut Põhjamaade artistide ja ansamblite esitusloendit.

Veebileht on osutunud väga menukaks. Järgmisel aastal on plaanis seda edasi arendada ning korraldada Nordic Playlisti tutvustavaid üritusi maailmas.

Heaolu järelevalve

Põhjamaade heaolu järelevalve on jätkuks 2009. aastal Islandi algatatud projektile. Koostöös Põhjamaade Ministrite Nõukoguga uuriti Põhjamaade tööturgu, tervishoidu ja soolist võrdõiguslikkust. Projekti käigus koguti sellel aastal andmeid, mida järgmisel aastal analüüsida. Põhjamaad soovivad saavutada heaolumudeli kestlikkuse ning saada selgem ülevaade Põhjamaade majanduslikust käitumisest, et kaitsta mudelit.

Eesistumine

Põhjamaade Ministrite Nõukogul vahetub igal aastal rotatsiooni korras eesistuja. 2015. aastal on eesistujaks Taani, kes on võtnud eelisvaldkondadeks majanduskasvu, heaolu, väärtused ja Arktika.