Jääfestival toob peotuju nii linna kui maale

10. veebruar, 2011

alt18.-27. veebruaril kutsub Jääfestival nii Pärnusse kui ka maakonda talverõõme nautima. Lisaks festivaliks avatavatele jääväljakutele, uisutamisele ja suusatamisele pakub festival hulgaliselt kultuurielamusi, kogupereettevõtmisi, töötubasid ja eksootikat – kelgukoera- ja saanisõitu, tõukekelgusõitu, lumepiknikuonne, tule- ja jää etendusi, lumelinna ja Lottet, filmiprogrammi ja muud põnevat.

Tegemist jätkub kogu perele ning enamus sündmustest on tasuta. Festival saab teoks tänu ettevõtete, omavalitsuste, seltside ja toredate inimeste abile ja koostööle. Aitähh kõigile, kes käed külge lõid!

Vägev avapauk
18. veebruaril kell 19 kõlab Jääfestivali avapauk Vallikäärus, kus tunni jooksul saab nautida kauneid uisupoognaid, krõbedat muusikat Epordwerkilt ja kuuma tuld. Etendus pakub naudingut nii suurele kui väiksele ning on tasuta.

Peale avamist võib otsuse langetada valge klaveri ja aknaid purustava hääle kasuks ning suunduda Port Arturisse Jääaariaid nautima. Kai Kallastu (sopran) ja Andrus Kallastu (klaver) esitavad aariaid Puccini ja Verdi ooperitest. Kontsert algab kell 20 ja on tasuta.

Samal ajal algab ka festivalialal Rüütli, Hommiku ja Pühavaimu tänaval kohvikuteprogramm, mis pakub võimalust nautida head muusikat, toitu ning tantsu. Festivali vältel üllatavad oma kireva ja põneva programmiga Pühavaimu ja Hommiku tänaval asuvad kohvikud ja ärid, kes festivali ajaks avavad ka tänavakohviku osa. Lisaks pakuvad oma programmi Kuursaal, Jahtklubi ja ööklubid.

Festivali ajal saab proovida nii mõndagi põnevat oma kätega valmis teha – Maarja-Magdaleena Gildis, Punases Tornis, Nooruse Majas ja mujalgi. Festival toob võimaluse kogu festivali vältel osa võtta Uue Kunsti Muuseumi filmiprogrammist (tasuta),  tutvust teha filmi- ja fotograafiaga ning Argentiina tango muusika ja tantsuga. Jääfestival toob Pärnusse Rotterdami konservatooriumi maailmas kuulsust kogunud tangoorkestri OTRA.

Festivaliks lavastatakse muinasjutuetendus
Tantsustuudio Palm Projectsi abiga toob lavastaja ja moekunstnik Heili Palm-Vaikma Steineri aias rahva ette muinasjutuetenduse „Talve murdmine“. See on eepiline lugu Eestimaa looduse teekonnast talvest kevadesse ning näitab, mida loodus sellel teel sümboolselt läbi elab. Etendus toimub ehedas looduskeskonnas, kus on esindatud lumi, jää, vesi ja tuli.

Sümboolselt on lavastuse keskpunktiks valitud sepikoda, kus toimuv loomeprotsess on otseselt seotud tulega. Etenduse lavakujundusse kuuluvad nii Lembit Palmi sepikoda kui ka Maarja-Magdaleena Gildi abiga rajatav jääväljak ja lumesein. Etendus on tasuta ja seda saab näha kogu festivali vältel (19.-26.02 kell 18).

Jõulumäe Talimängud
19.-26. veebruarini on Jõulumäe seitsmendate talimängude päralt. Jõulumäele omaselt saab päkapikumaal matkata, kelgutada ning suusatamises, disc-golfis, talveduatlonis ning jääkeeglis jõudu katsuda. Vabariigi aastapäeval oodatakse lapsi laste suusavõitlusele ja suuremaid 30 km sõidus jõudu proovima. 26. veebruaril antakse aga start suurele suusamatkale.

Kalapidu ja uisukarneval
Laupäeval, 19. veebruaril pakub Jääfestival põnevust mehisemale poolele. Pärnu jõge kattev jää lahutab kalu ja kalandushuvilisi, kes läbi jääaugu ühelt poolt kohtumist vältida ja teisalt iga hinna eest teist konksu otsa tahavad saada. Jõel toimub kalapidu – kalurite ja kalasõprade pidu. Päev algab juba kell 10 Pärnumaa lahtiste meistrivõistlustega jääaluses kalapüügis. Sel ajal kui harrastuskalurid proovivad välja tõmmata suuri kalapurakaid, näitab Lääne-Eesti Päästekeskus inimese päästmist jääaugust. Jäises vees saab näha ka talisuplejaid ning tõelisest kalurielust ja püügitraditsioonidest ja -oskustest aitab aimu saada Liivi Lahe Kalanduskogu jääaluse kalapüügi demonstratsioon. Näha saab selleks vajalikke kalastusvahendeid ja kuulda kalamehejutte. Kõhtu aitavad täita oskajate keedetud kalasupp ja teised kalahõrgutised. Kell 14 kaalutakse võistlusel püütud kalad ja antakse kätte autasud.

Kell 12 algab Vallikäärus kogu pere uisukarneval, kuhu oodatakse lustima nii suuri kui väikseid kostümeeritud tegelasi. Osalejaid ootab palju põnevaid mänge, tantsu ja tralli! Rõõmsaid elamusi pakuvad väikesed tantsulapsed. Valmista endale tore kostüüm või pane selga midagi lõbusat ja tule klassi või perega! Toredamatele kostüümidele on vägevad auhinnad. Tulla tasub ka siis kui uiske pole – mängida, tantsida ja lõbutseda saab siin ikkagi!

Laupäeval ja pühapäeval (19. ja 20.02) on Rüütli tänaval ka laat ja valdade programm.

Lotte tuleb Pärnusse!
Pühapäeval tuleb aga Munamäele lumelinna rajama tuntud tegelane Lotte. Kas teate, et Pärnumaale on tulemas Lottemaa? Tubli koeratüdruk ootabki Lottemaast innustust saavaid ehitajaid, et valmis saada tõeline lumine Lottemaa. Seniks kuni päris Lottemaa veel valminud pole. Lotte, Pärnumaa Spordiliit ja Jääfestival kutsuvad nii suuri kui väikseid sõpru uhket lumelinna ehitama ja Munamäele kelgutama, lõbutsema ning mängima. Registreeri oma võistkond ja osale ehitamises või ela ehitajatele kaasa! 25 võistkonda ehitavad Pärnus Munamäe nõlvadele ja parki 25 skulptuuri. Kõigile jagub aga lõbusaid mänge, auhindu ja muidugi vapustavat Lottet!

Mootorimürinat, välku ja pauku jagub pühapäeval lennuvälja motoparki, kus toimub talvine kesktvuskross ning Uue Kunsti Muuseumisse, kus teisipäeval ja kolmapäeval  (22.-23.02 kl 13-17) on Tesla generaatori elektrilahenduse demonstratsioon.

Vabariigi aastapäev toob tõelise eesti peo
24. veebruaril vallutab Jääfestivali ala kesklinnas tõeline eesti pidu – eesti muusika, eesti söök, degusteerimised ja ühine pidukoogi söömine. Peole vahelduseks saab kiigata kesklinna silla juurde ja elada kaasa krossimootorrataste jäärajasõidule, külastada sünnipäevakontserti Raekojas, kus esinevad Arvo Valdma Talveuni kursuslased või vaadata Uue Muuseumi filmiprogrammi. Pärnumaa ilusate kohtade ning siinse käsitöö, kalapüügi ja külatoiduga viib aga tutvuma Tõstamaa tuur. Sinna väljub buss festivaliala juurest.

Reedel tasub tutvust teha Argentiina tangoga ning nautida tangoorkestrit OTRA ja Els Himma säravat esinemist.

Laupäeval, 26. veebruaril vallutab teater Endla saalid ja koridorid Jääfestivali Grande Finale. Pühapäev on veekeskuste päev. Tervise Paradiisis on taas lastele rõõmuks kohal Lotte.

Festivali kava on üleval veebiaadressil www.waterfest.eu, kust saab infot sündmuste kohta. Festivali infopunktid on Mahediku kohvikus ja Rüütli tänaval. Jääfestival on hea võimalus perega välja tulla ning ilusast talveilmast ning heast kunstist rõõmu tunda. Tere tulemast!

(Pilt) – pildi allkiri: Palm Projectsi Jääfestivali jaoks lavastatud tule- jää- ja tantsuetendus „Talve murdmine“ jutustab tule ja jää abil loitsude keeles looduse ringkäigust.