Kärt Ojavee tekstiile ja kõrgtehnoloogiat põimiv​ ​doktoritöö pälvis oponendilt, juhendajalt ja hindamiskomisjonilt kõrgeima hinnangu

28. august, 2013

Foto autor Eszter Oszvald27. augustil, 2013kaitses Eesti Kunstiakadeemia kunsti ja disaini eriala doktorant Kärt Ojavee doktoritöö teemal“Nutitekstiilid interjööris. Aeglaselt muutuvad pehmed ekraanid”.  Doktoritöö sündis Kärt Ojavee pikaajalise uurimisprotsessi jadisainikatsetustetulemusena ning tihedas koostöös Tallinna Tehnikaülikooli b iorobootika k eskusega.  Doktoritööd juhendas prof Maarja Kruusmaa (Tallinna Tehnikaülikool).   Eelretsensendid olidprof Thomas Hollstein (TTÜ) ja dr Lena Berglin (The Swedish School of Textile), oponent oli samuti prof Thomas Hollstein.

Töö tulemusena on valminud uudseid materjalikooslusi, installatsioone ja nutikaid tekstiile ühendav tooteseeria kaubamärgi all KO!. (http://www.k-o-i.ee)

Doktoritöö juhendaja prof Maarja Kruusmaa peab Kärt Ojavee koostööd Tallinna Tehnikaülikoolibiorobootikakeskusega, eelkõige elektroonikainseneride Rasmus Raagi ja Jaan Rebasega,ülimalt tulemuslikuks. 

“See on õpikunäide sünergeetilisest tegevusest. Suures osas on see tänu Kärdi heale suhtlemisoskusele ning kõrgele tööeetikale. Leian,et tema doktoritöö on uudne, käsitleb olulist teemat ning on kõrgel teaduslikul tasemel, ” sõnasprofKruusmaa.

Kärt Ojavee nutitekstiilid on pälvinud laialdast rahvusvahelist tähelepanu, muuhulgas on ta esinenud näitustega nii Euroopas, Aasias kui Põhja-Ameerikas, kus viis

koostöös Alex Dodge’i ja Eszter Oszvaldiga läbi näituse ja katsetuse Issey Miyake Tribeca butiigis (http://www.tribecaisseymiyake.com). 2013. aastaljuhendas

Ojavee Eesti Kunstiakadeemia s tekstiilidisaini tudengite kursus t , mille raames loodi lahendused erivajadustega ja väga raske puudega ning liitpuudega lastele.  Kursuse tulemusel valmis teraapiatuba Tondi eriavajadustega laste koolile.

Tulevikus kavatseb Ojavee nutitekstiile edasi arendada, käesolevalt on takutsutudmitmesse rahvusvahelisse ülikooli ja teaduskeskusesse oma kogemusi jagama ja kursuseid 

juhendama.  Hiljaaegu kajastati Kärt Ojavee loomingut Itaalia kahekeelses arhitektuuri- ja disainiajakirjas Ottagono, milletoimetus valis koostöös Cumuluse disaini-, kunsti- ja arhitektuuriülikoolide võrgustikuga 187 kooli seast välja 10 silmatorkavat disainerit.  Maailma tippdisiainikoolide kaardile märgiti ka Eesti Kunstiakadeemia doktorandi   (käesolevalt doktor) Kär t Ojavee uurimus nutitekstiilidest .  (Loe artiklit : Ottagono July/August 2013 “Scuole di Design: Talenti a la carte/Design Schools: À LA CARTE TALENTS”

Doktoritööga on võimalik tutvuda SIIN 

või lähiajal saab selle soetada paberkandjal (kujundaja Indrek Sirkel) Eesti Kunstiakadeemia raamatukogust (Estonia pst 7, Tallinn, 3. korrus) ja Lugemiku raamatupoest www.lugemik.ee (Põhja pst 35, Tallinn) 

Vaata ka http://vimeo.com/14531019