Kultuuripealinnad kohtuvad Helsingis

02. juuni, 2010
2.06.2010 - turu-tallinn2011. aasta Euroopa kultuuripealinnade Turu ja Tallinna tutvustusüritused täidavad Helsingi Senati väljaku kultuuriüritustega reedel 11. juunil ja pühapäeval 13. juunil. Lisaks tutvustavad kultuuripealinnad oma tegemisi Helsingi klubides ja Korjaamo kultuuritehases. Euroopa kultuuripealinnade Turu ja Tallinna tutvustusüritused moodustavad ühe osa tänavusest Helsingi nädala sündmustest.

Kultuuripealinnade nädalalõpp Helsingis pakub Senati väljakul kultuuri seinast seina: rokki, poppi, klassikat, ooperit, head toitu, lasteüritusi, tsirkust, trumme ja plaadimuusikat.

“Helsingi on oluline linn ja kultuuripealinnadele tähtis, sest asub nende kahe linna vahel. Nii Turu kui ka Tallinn tahavad just helsinglastes tekitada huvi järgmise aasta ürituste suhtes,” ütlesid kultuuripealinna aastat ettevalmistavate sihtasutuste esindajad Cay Sevón Turust ja Mikko Fritze Tallinnast.

Tallinnast saabub kultuuripealinna tervitussõnum Helsingisse laevaga ja Turu sõnumitoojad läbivad vahemaa Helsingi ja Turu vahel teatejooksul. Pealinnade esindajad kohtuvad Senati väljakul, kus ülikoolipoolsesse serva ehitataval laval võtab tervitused vastu Helsingi linnapea Jussi Pajunen, kelle kutsel kultuuripealinnad Helsingis oma programme tutvustavad. 2011. aasta kultuuripealinnade tervitused rahvale edastavad Turu linnapea Mikko Pukkinen ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar.

Turu kultuuripealinna tutvustavad üritused „Turusse, Turusse!“ algavad algab reedel 11. juunil kell 16.00,  programm avaldatakse Turus kolmapäeval 9. juunil.

Helsingi Senati väljaku laval saab näha katkendeid Turu suurest tulekahjust kõnelevast hevimuusikalist “1827 Infernal Musical” ja Helsingi tsirkuseartistide kultuuripealinna projektist “The Elements” Kell 19.00 jätkub programm Senati väljakul võimsa kontserdiga “Turusse, Turusse!”, kus Riku Niemi Orchestra esitab tuntud Turu-teemalisi lugusid. Kontserti juhib Soomes tuntud raadioajakirjanik Minna Kuukka.

Senati väljaku laval esinevad beatboxi meister Felix Zenger, Turus elav rokkmuusik Kauko Röyhkä ning lauljad Tuula Amberla, Tommi Läntinen ja Jorma Kääriäinen. Lisaks on võimalik kuulata koorimuusikat mitmetel koorfestivalidel auhinnatud Aino koori esituses. Õhtu lõpetab Soome reggae-muusikat mängiv Kaikukasti koos Paleface’i, Puppa J ja CB Frediga, pärast mida jätkavad kella 22 paiku Turu ja Tallinna DJ-d juba masinamuusikaga klubides Kuudes Linja ja Siltanen.

Tasuta sissepääsuga üritused lõppevad hommikul kell neli. Lisaks avatakse Korjaamo kultuuritehases reedel 11. juunil Liisa Jokineni turulaste tänavamoodi tutvustav fotonäitus  “Turku Looks”, mis on avatud kuni 8. augustini.

Tallinn esitab mereäärseid lugusid

Helsingile lähim suurlinn Tallinn toob pühapäeval 13. juunil Senati väljakule lisaks kuulatavale ka käega katsutavat kultuuri.

“Lugude vestmise traditsioon on mere ääres elavatele tallinlastele tähtis ning me soovime kultuuripealinna aastal peale mereäärsete lugude jutustamise ka Helsingi kombel taas merele avaneda,“ ütles Senati väljaku ürituse koordinaator Elena Natale. „Meil on Helsingiga kahe teineteisele nii lähedal paikneva pealinnana ainulaadne side. Meie vahel on vaid väike laht, mistõttu on hea, et neid osaliselt ühiseid lugusid saab vesta juunis ka Helsingis.”

Senati väljakule toob Tallinn lugusid mitmes laadis. Kõik Senati väljakul pühapäeval, 13. juunil nähtavad esitused kuuluvad ka Tallinna kultuuripealinna programmi. Kava sisaldab eestlastele iseloomulikult ka koorilaulu, teiste seas astub üles ka ETV „Laululahingus“ tuntust kogunud Tallinn kultuuripealinna koor.  

Korraldajate sõnul pakub päeva jooksul lusti ja rõõmu ka Rio de Janeiro slummide AfroReggae liikumisest välja kasvanud trummiorkester Trumm-It. Orkester on pidevalt suurendanud oma populaarsust Eestis ja selle tegemised kuuluvad kultuuripealinna põhiprogrammi. Korraldajate hinnangul hakkab omal käel ehitatud instrumentidega Trumm-It positiivne sõnum Helsingis levima vägagi kuuldaval moel.

Senati väljaku programmi täiendavad rahvusvahelise nukufestivalilt Treff saabuvad ligi neljameetrised nukud. Külalised saavad nukukojas tutvuda erinevate nukkude valmistamise ja liigutada ise nukke. Vaatajatel on võimalus osaleda päeva jooksul muusika, maalimise, videokunsti ja tsirkuse õpitubades.

Lisaks saab Senati väljakul vaadata performanceprojekti „MIM Goes Sustainable“, mis jutustab sellest, kuidas eestlased suhtuvad keskkonnasõbralikkusesse – nii elus ja kultuuris. Päeva lõpupoole esineb ka Soome muusikaekspertide tunnustatud ja Tallinn Music Weeki auhinnatud Iiris, päeva lõpetab selle aasta pop-sensatsioon, Eurovisiooni lauluvõistlusel publikut lummanud Malcolm Lincoln.

Kõikide kontsertide, klubide ja näituste külastamine on tasuta.

Loe Tallinn 2011 programmi “Mereäärsed lood” kohta kultuuripealinna kodulehelt.