Kunst saab aidata ühiskonna probleeme lahendada: Beeparti lugu

11. oktoober, 2012
beepart_city_as_a_stage_21Innovatiivne arhitektuuri ja loomestuudio “BEEpart” (“Be a Part”, “Bee Art” või “Bee” ühistegevuse mõttes) asutati 2009. Aastal eesmärgiga  viia kultuur inimestele lähemale, linna magalarajooni, mille elanikel polnud vabal ajal muid valikuid peale supermarketi.

“Põnev oli katsetada, kas erinevad inimesed lastest vanuriteni tulevad kaasa loomingulistesse töötubadesse, kas  unikaalse arhitektuurilise lahendusega loomekeskus tõmbab inimesi kaasa?” rääkis Jurga Stunzinaite. Nad tõstatasid küsimuse, kas elavam kultuurielu võiks piirkonna arengule väärtust lisada ning muuta seda turvalisemaks ning loomingulisemaks.
Oma keskuse maja kavandasid nad tavalisest magalapiirkonna ehitisest täiesti  erineva – see on merekonterinerist ehitatud säästlik murukatusega maja, milel on nutikad vee ja prügisüsteemid. Kaustusele võeti senine tühermaa, mis koos kohalike elanikega koristati ning muudeti pargiks. Huvitavas hoones korraldatakse kunstinäitusi, loomeseminare ja –koolitusi. Linnaruumi atraktiivsemaks muutmisel kaastai ka erainvestoreid.
Vahel isegi mitu korda kuus võivad kohalikud elanikud osa saada erinevatest installatsioonidest, kunstiprojektidest ja valgusshowdest. “Kuna oleme tegutsenud alles nii vähe aega, ei ole meil ette näidata andmeid, kui palju meie üritused on piirkonda muutnud, kuid inimesed on meid omaks võtnud ja  kunsti enam ei karda.

Kultuurivaldkondade ja erinevate majandusharude koostööle keskenduv konverents NordMatch kirjeldas mitmeid vahvaid ettevõtmisi, kus kunst aitab ühiskonna probleeme lahendada.