Kunst saab aidata ühiskonna probleeme lahendada: Fonix – Dramatic Glass lugu

11. oktoober, 2012
broken_glass22.juulil 2011 oli Jan Fredrik Grondal Henriksen  parajasti Hispaanias puhkamas, kui Oslos plahvatas pomm, mis lõhkus valitsushoone ja paljud muud hooned lähikonnas ning viis paljude inimeste elud. Koju naastes jäi talle silma klaasikilde ja hoone muid jäänuseid täis konteiner – sellest peaks midagi head sündima, mõtles ta kohe.
Ta kontakteerus hoone omanikuga ja küsis, kas võiks veidi seda materjali saada. „Võid saada terve tonni,“ kõlas vastus. Klaasi transportimiseks sai ta abi Norwegian People’s Aid  organisatsioonilt. Idee oli klaasi kuidagi kasutada eri rahvustest ja erineva taustaga noorte integreerimiseks Norra ühiskonda. Neid probleeme teadis Jan Fredrik hästi – temal aitasid kriminaalsest minevikust üle saada teatriõpingud. „Minu tähelepanuvajadus sai uue väljundi,“ naeris ta.

Rõõm oli suur kui projekti elluviimiseks saadi Euroopa Liidu noorteprojektilt Youth 60000 eurot.

Projekti kaasati 80 loomeinimest 13 riigist, kes asusid välja mõtlema, kuidas sellist tugevalt sümbolistlikku materjali kõige delikaatsemalt kasutada ja projektist saadud rahaga noori toetada.
Kultuurivaldkondade ja erinevate majandusharude koostööle keskenduv konverents NordMatch kirjeldas mitmeid vahvaid ettevõtmisi, kus kunst aitab ühiskonna probleeme lahendada.