Loomeinkubaator 2011: edukad ettvõtted ja tulusad koostööprojektid

21. detsember, 2011

altEdukus ESA inkubaatorite jaoks tähendab eelkõige seda, kui meie ettevõtjatel läheb hästi. Mitmete ettevõtete tulemuste üle oleme tänavu eriliselt uhked:

Loomeinkubaatoris tegutsev  moedisainer Lilli Jahilo pälvis Rootsi äriauhindade jagamisel esikoha kategoorias „Aasta noorettevõtja 2011“. Tubli ja tegus disainer on tegev ka noorte ettevõtlikkusprojekti Entrum patroonina, ärgitades noori viima oma unistused teoks, olema ettevõtlikud ja juhtima oma elu ise. Animatsioonistuudio Tolm saavutas iga-aastasel Tallinna ettevõtluspäeva raames läbiviidaval konkursil „Tallinna ettevõtlusauhinnad 2011″ esikoha kategoorias „Särav startija 2011“.

Edukama ühisturundusettevõtmisena väärib väljatoomist Loomeinkubaatori ja siin tegutsevate moedisainerite –  Jaana Varkki, Kalle Aasamäe, Lilli Jahilo, Xenia Joosti ja Liina Steini – ühised ülesastumised oma loomingu esitlemisel: märtsis Viru Keskuses näitusmüügi raames toimunud moeshow Salaaed ning septembris Tallinna Loomeinkubaatori moedisainerite kollektsioonide esitlus Tallinn Fashion Week’il.

Septembri alguses korraldasime edukalt traditsioonilise rahvusvahelise loomemajanduse valdkonna seminari „Setting the Scene – Creative Industries Ecosystem” mis tänavu toimus koostöös Tehnopoli ja Rahvusvahelise Teadusparkide Assotsiatsiooniga SPICE Group innovatsioonikonverentsi Baltic Dynamics raames. Konverents, mille peateemaks oli „Regioonidevahelised äriinnovatsiooni initsiatiivid”, koondas üle kahesaja osaleja 33 riigist ning keskendus innovatsiooni, loovuse ja alustava ettevõtluse temaatikale.

Oktoobrikuus korraldasime pilootprojektina koostöös oma hea partneri Tartu Loomemajanduskeskusega üle-eestilise Et

START_04-10-11

tevõtluspäeva raamesIdeebörsi Start, mis tõi kokku ideede generaatorid, IT-spetsialistid, turundajad, disainerid ja kõik teised, kellel oli soov oma idee proovile panna või osaleda meeskonnatöös. Osalejaid oli ligi 60, esitlusfaasi arenenud äriideesid sündis 17. Parima idee meeskond jätkab oma idee edasiarendamist inkubaatoris ja pani end proovile Ajujahi konkursil ning ka ergutusauhinna võitja tegutseb Loomeinkubaatoris. Ideebörs on formaat, mida on meil kindlasti kavas jätkata 2012. aastal.

Uuel ja praktilisemal tasandil jätkub Loomeinkubaatori koostöö Eesti Kunstiakadeemiaga, kellega koos alustasime projektiga Baltic Fashion , mille raames viiakse Eestis läbi mitmeid just tekstiiliinnovatsiooni ja moedisainerite tegevusega seotud tegevusi.

Pakkudes EKA tudengitele ja noortele disaineritele väljundit oma loomingu ning toodete eksponeerimiseks ja klientidele tutvustamiseks, algatasime Loomeinkubaatori ruumides loomeettevõtete ja EKA tudengite ja vilistlaste ühise näituste sarja. Avanäitusel, mis on avatud 5. jaanuarini, eksponeerivad oma tooteid kaheksa nahakunstnikku ja disainerit: Kadri Kruus, Julia Korovina, Karin Kallas, Inga Radikainen, Anneli Metsmaa, Kärt Põldmann, Marta Konovalov ja Merle Visak. Kõiki väljapandud tooteid on soovi korral võimalik ka kohapealt osta. Jaanuari keskpaigast tuleb esitlemisele klaasikunstnike looming.

NahakunstinaitusHilissuvel sõlmisid ESA, Tallinna Ettevõtlusamet, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Tartu Loomemajanduskeskus ja Tallinna Ülikooli Eesti Tuleviku-uuringute Instituut konsortsiumlepingu Eesti loomeettevõtete arengutsükli uuringu läbiviimiseks. Uuringu abil otsiti vastuseid, milline on loomeettevõtjate ettevõtlusega alustamise motivatsioon, kui kiire on loomeettevõtte käivitumine ja milline on nende elukaar, kas loomeettevõtete ja n-ö tavaettevõtete tegevusloogikates ja arengutes eksisteerivad võtmeerinevused, milline on loomeettevõtete võimekus rahvusvahelistumiseks ja eksporttegevuseks ning millised on loomeettevõtjate ootused riigipoolsele tugisüsteemile. Äsja valmis uuringu oluline vaheetapp, kus intervjueeritud 30 Tallinna Loomeinkubaatoris ja Tartu Loomemajanduskeskuses tegutseva ettevõtja näitel on joonistunud välja loomeettevõtjate iseloomulikud profiilid ning on olemas alused vastavasisuliseks analüüsiks.

Loomeinkubaator on kasvanud ka ruumide osas. Sügise hakul valmis Loomeinkubaatori laiendus, mille tulemusena lisandus meile veidi üle 100 m2 stuudio- ja büroopinda. Ruumidesse on end sisse seadnud uued ettevõtted, nende seast suurim on Loomeinkubaatori hea koostööpartner Briti Nõukogu Eestis.

ESA alustas ettevalmistustegevustega Loomemajanduse Arenduskeskuse käivitamisel ja juba uuest aastast on meil hea meel pakkuda loomemajandusalast nõu ja tuge ettevõtetele üle Eesti.

2012. aasta märksõnadeks ESA Loomeinkubaatori jaoks on:

  • Arenduskeskuse kaardistustegevused
  • Koostööprojektid Eesti Kunstiakadeemia disaini valdkonna tudengite ja EBS loomemajanduse valdkonna ärijuhtimise tudengitega
  • Ekspertide, sh rahvusvaheliste kaasamine just ekspordipotentsiaaliga ettevõtete huve silmas pidades, et lisaks organisatsioonisisestele konsultantidele tuua ettevõteteni ka valdkondlik ekspertarvamus ja –kogemus
  • Osalemine FinEst StartSmart projektis, mille peamiseks eesmärgiks on Eesti ja Soome start-up’ide arvu ja rahvusvahelist konkurentsivõimet suurendades tugevdada regiooni konkurentsivõimet ja innovatsioonitaset
  • Ja – las mõned asjad jäävad ka üllatuseks!