Muuseumiroti konkursi võitis näitus „Ülo Õun. Kunstnik katkeval avastusrajal“

18. mai, 2010

Aasta parimaks näituseks tunnistati Kumu Kunstimuuseumi näitus „Ülo Õun. Kunstnik katkeval avastusrajalÜlo Õun. Kunstnik katkeval avastusrajal“.
Näituse kuraator on Juta Kivimäe.

Konkursikomisjon tõi Ülo Õuna loojanatuuri ja loomingut põhjalikult tutvustava ülevaatenäituse puhul välja emotsionaalselt mõjuva kujunduse, suurepärased haridus- ja filmiprogrammid ning kõrgetasemelise kataloogi.

Esmakordselt andis žürii välja uue tunnustusauhinna, mis antakse uuele või renoveeritud muuseumile. Auhinna pälvis Tallinna Linnamuuseumi filiaal Muuseum Miia-Milla-Manda ekspositsiooniga „Sõber“. Žürii hindas professionaalselt kujundatud atraktiivset ekspositsiooni, mis võimaldab vahetut suhtlemist sihtgrupiga läbi mängu ja haridusprogrammide. Muuseumi kujundas Maile Grünberg.

Väiksed Muuseumirotid otsustati anda Rannarahva Muuseumile, Eesti Rahva Muuseumile ja sihtasutusele A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel.

Rannarahva Muuseumi näitus „Võrgu ilu“ sai auhinna parima kuraatoritöö eest. Põhjaliku kogumis- ja uurimistöö tulemusena valminud näitus tutvustab ühte rannarahva olulisemat töövahendit – kalavõrku. Võrgu elutsükkel kajastub suurepärases kujunduses, näitust rikastab hea haridusprogramm.

Eesti Rahva Muuseumi näitus „Meie siin maal“ pälvis preemia innovaatilisuse poolest. Terviklik välinäitus Raadi mõisa pargis annab külastajale kunstilise ja informatiivse elamuse läbi eestimaalaste portreede, mis on saanud muuseumikogu osaks. Ekspositsiooni täiendab suurepärane originaalmuusika.

Sihtasutus A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel sai näituse „Vargamäelt igavikku ja tagasi“ eest väikse muuseumiroti, näituse puhul hinnati terviklahendust. A.H. Tammsaare elu ja loomingut tutvustav näitus on lahutamatu osa muuseumi tervikust. Mitmetasandilise atraktiivse ekspositsiooni loomisel on kasutatud kaasaegseid tehnoloogilisi ja kujunduslikke võimalusi.

Muuseumirott on mitterahaline auhind muuseumide igapäevatöö ühe osa – näitusetegevuse – tunnustamiseks, väärtustamiseks ja seeläbi ka muuseumide laiemaks tutvustamiseks. Aasta näitusprojekti tiitli saanud muuseum saab rändauhinna „Aasta Muuseumirott”, mis jääb võitnud muuseumile kuni uue võitja selgumiseni.

Kultuuriministeeriumi, muuseuminõukogu ja -ühingu poolt väljakuulutatud muuseumidevahelisele konkursile esitati seekord 18 näitust 12 muuseumilt, mille seas oli nii riigi- ja linnamuuseume kui ka sihtasutusi. Lõppvooru valiti kümme näitust.

Auhinnad antakse üle täna, muuseumitöötajate päeva eel Valgas.

Muuseumiroti konkursil osalenud näitused koos pildimaterjali ja tutvustustega:  http://www.kul.ee/index.php?path=0x1674

Lisainfo:
Maarja Vaino
Muuseumiroti žürii esimees
Mobiil 55583269