Näitus Arheoloogiafestival – kihistusi pildist ja ruumist on viimast nädalat avatud!

18. august, 2014

Näitus Arheoloogiafestival – kihistusi pildist ja ruumist on Tartu Kunstimuuseumis avatud veel viimast nädalat ehk kuni 24. augustini. Sellel nädalal näitust külastades on võimalik osa saada erilisest vaatepildist – muuseumi trepikojas on õide puhkenud läbi kahe korruse kõrguv agaav, mis õitseb vaid korra elus ning pärast seda sureb.

Sellel kolmapäeval, 20. augustil, on muuseum riigipüha tõttu suletud, näitust saab külastada alates neljapäevast! 

24. augustil kell 15–18 on kuraator Maria Arusoo ja mitmed kunstnikud Tartu Kunstimuuseumis kohapeal veetmas viimaseid hetki koos näitusega.

Kunstnikud: Kaisa Eiche & Urmo Mets, Elmgreen & Dragset, Dénes Farkas, Cyprien Gaillard, David Ferrando Giraut, Paul Kuimet, Ragnar Helgi Ólafsson, Triin Tamm, Simon van Til, Salla Tykkä, Anu Vahtra, Mare Vint

Kuraator: Maria Arusoo

Arheoloogiafestival – kihistusi pildist ja ruumist tõukub kinnisideelisest suhtest oleviku “viltuste” olukordade vastu ja püüab neid reflekteerida, heites pilgu aja ja ruumi erinevatesse kihistustesse. Küsimuse alla seatakse representatsiooni olemus – maailma ja selle kujutamise keerukus. Näitus kulgeb läbi erinevate tasandite, dekonstrueerides füüsilise ja vaimse ruumi, püüdes arheoloogilise meetodi abil jõuda lähemale teadmisele, kuidas maailma kujutada või kas see üldse võimalik on. Näituse mõtestamisel on määravaks sisemise ja välimise, pärismaailma ja muuseumimaailma dialektiline suhe.

Arheoloogiafestival keskendub mälu, ajaloo ja ajalooliste narratiivide mõistetele. Siin kohtuvad linn ja muuseum, paljastatakse näitusemaastiku kihistused, kuhu kuuluvad kunst, vaataja ja arhitektuur, ning lõpuks ühinevad eluga lahutamatult loodus ja kunst. Vaatluse all on koha ja mälu omavaheline suhe ning ruumilise ja esteetilise kogemuse mõju inimese identiteedile. See näitus on rännak läbi muuseumi maastiku, mis toob nähtavale tänase päeva arheoloogia – mineviku ja tuleviku ühtekukkumise – kus selgub, et aeg on korraga mööduv ja lenduv ning ladestuv ja kuhjuv.

Näitusega kaasneb publikatsioon Entry Points. Stories of the Leaning House. Kogumikus on avaldatud Anu Vahtra visuaalne essee Museum 1-5 ning Kaisa Eiche, Ragnar Helgi Ólafssoni, Tanel Randeri ja Valentinas Klimašauskase esseed, proosa ja luule. Raamatu kujundas Mikk Heinsoo.