New Yorgis algab sel nädalal Eesti kaasaegse kultuuri festival BIOEST

19. september, 2013

1173743 542315942502205 1135958283 nNew Yorgis toimub 20. septembrist 4. oktoobrini festival BIOEST, mis tutvustab kohalikule publikule Eesti nüüdismuusikat, disaini ning filmi- ja kunstiloomingut. Teist korda toimuval festivalil osalevad disainerid Kärt Ojavee ja Eszter Ozsvald interaktiivse tekstiilidisainiprojektiga “Symbioos Mem:brains” ning Kadri ja Maris Kerge ruumiinstallatsiooniga “Northern Lights”.

Maalikunstnik Tõnis Saadoja ja disainer/kirjastaja Indrek Sirkel võtavad sõna avalikus vestlusringis, et arutleda muutuva kultuurimaastiku üle Eestis. Festivali filmiprogrammis on Toomas Hussari “Seenelkäik” ning Tanel Toomi filmide retrospektiiv. Maria Minerva esitleb festivalil esmakordselt oma värsket heliloomingut veel ilmumata albumilt. Festivali eesmärk on luua noortele Eesti loomeinimestele platvorm oma ideede tutvustamiseks New Yorgi publikule, kontaktide loomiseks ja uute koostööprojektide algatamiseks.

Disainerite ja inseneride duo Kärt Ojavee ning New Yorgis baseeruv ungarlanna Eszter Ozsvald esitlevad 23. septembril uut interaktiivset tekstiilide installatsiooni Symbioos Mem:brains. Tegemist on Kärdi ja Eszteri 2009. aastal alanud koostööprojekti edasiarendusega – uus interaktiivsete materjalide kollektsioon koosneb erinevatest kodukeskkonnas kasutamiseks mõeldud tekstiilidest, mis reageerivad valgusele ja kontaktile inimesega ning on pidevas muutumises kogu ööpäeva vältel. Installatsioon paigutatakse Brooklynis asuva endise tekstiilivabriku Wythe Hotel numbrituppa, kuhu see jääb üles kolmeks päevaks. Kärdi ja Eszteri tööd on oluliselt mõjutatud loodusest ning taimede kasvamisest ja arenemisest, seega on installatsioonis oma koha leidnud ka Eesti ettevõtte Click & Grow taimed, milles on samuti nutikalt ühendatud loodus ja kõrgtehnoloogia.

New Yorgis töötav Eesti arhitekt Kadri Kerge ja tema õde – Tallinnas elav vabakutseline disainer, filmitegija ja ajakirja toimetaja Maris Kerge – loovad BIOESTi raames vaid üheks õhtuks Manhattanil asuvasse Skandinaavia Majja ruumiinstallatsiooni “Northern Lights”. Ühendades endas valguse, heli ja ruumi, imiteerib installatsioon virmalisi – ka Eestis aeg-ajalt tabatavat vaatemängulist loodusnähtust. Kadri ja Marise soov on luua kogemus lõputust ruumist, lisada inimeste harjumuspärasele ruumitajule uusi kihte ning tuua new yorklasteni tükike Eesti loodusest, kultuurist ja mõtteviisist. Installatsioon on avatud vaid ühel õhtul – 28. septembril.

Kadri ja Marise installatsiooniruumis annab kontserdi Eesti muusik ja laulja Maria Minerva, esitades oma kõige värskemaid lugusid veel töös olevalt albumilt. Maria alustas oma muusikukarjääri alles 2011. aastal, kuid on tänaseks avaldanud juba märkimisväärse kogu albumeid ja singleid, ta on silma jäänud paljudele olulistele muusikakriitikutele üle maailma ning tema loomingust on kirjutanud muuhulgas The New York Times, The Guardian, NME, Uncut, Vice, Pitchfork, Dazed & Confused ja Vogue.

Maalikunstnik Tõnis Saadoja ning disainer ja kunstiraamatute kirjastaja Indrek Sirkel võtavad sõna avalikus vestlusringis, et arutleda muutuva kultuurimaastiku üle Eestis. Vestlust juhib New Yorgis elav kuraator ja kriitik Niels Van Tomme. Vestlus leiab aset sel reedel, 20. septembril Long Island City linnaosas asuvas kunstnike ja kirjanike klubis The Oracle Club. Ühtlasi osaleb Indrek Sirkeli ja Anu Vahtra asutatud kunstiraamatute kirjastus Lugemik sel nädalavahetusel 20.-22. septembril New Yorgi raamatumessil NY Art Book Fair. NY Art Book Fair on üks tähtsamaid iseseisvalt kirjastatud kunstiraamatute messe maailmas ning Eesti kirjastus osaleb seal esmakordselt.

Festivali programmis on ka kahe Eesti filmirezhissööri – Toomas Hussari ja Tanel Toomi filmid. 

25. septembril ja 4. oktoobril toimub Skandinaavia Majas Eesti filmirezhissööri Toomas Hussari 2012. aasta debüütmängufilm “Seenelkäik” skriining, mida saatis müügiedu Eesti kinodes ning soe vastuvõtt Karlovy Vary, Toronto ja Ateena filmifestivalil. “Seenelkäik” oli muuhulgas sel aastal võõrkeelse filmi Oscari kandidaat.

27. septembril ja 2. oktoobril näidatakse Skandinaavia Majas Tanel Toomi filmide retrospektiivi ning ühel õhtul toimub ka Taneli küsimuste-vastuste sessioon kohaliku publikuga. Taneli lühifilm “The Second Coming” (“Teine tulemine”) valiti 2008. aastal Veneetsia filmifestivali lühifilmide programmi ning see apokalüptiline sõjadraama on osalenud hiljem paljudel festivalidel ning võitnud mitmeid auhindu, sealhulgas parima Euroopa lühifilmi auhinna Archipelago International filmifestivalil. Taneli National Film and Television School lõputööna valminud “The Confessions” (“Pihtimus”) on võitnud välismaise filmi kategoorias tudengifilmide Oscari ning esitati aasta hiljem Oscari viie nominendi hulka.

BIOESTi festivali toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Välisministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Click & Grow.