Postimees: Algav aasta toob üleriigilised filmitalgud

29. detsember, 2010
Kaltinobussi ja Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 eestvedamisel toimuvad järgmisel aastal üleriigilised filmitalgud, kus eestimaalaste koostöös sünnib novembriks kinno jõudev film.

«Filmitalgute käigus tahame pakkuda koostegemise rõõmu kodanikuühiskonnale ning jagada massiivset filmi- ja meediaõpet,» sõnas Kinobussi juht Mikk Rand. «Talgute tulemusel valmib täispikk mängufilm, mis võtab kokku eestluse elujõu ning on kenaks kingituseks Eesti filmile, mis tähistab 2012. aastal oma 100. juubelit.»

Kodanikuühiskonna aktiviseerimiseks viivad filmiprofid kõigis Eesti maakondades jaanuarist aprillini läbi filmikoolitusi. Koolitustel ning veebikeskkonna www.filmitalgud.ee vahendusel saavad kõik soovijad kaasa rääkida filmi aluseks oleva stsenaariumi kirjutamisel ja hiljem ka sobivate näitlejate valikul, võtteplatside ettevalmistamisel ning filmimisel.

«Filmitalgute korraldusmeeskond on stsenaariumi kirjutamiseks andnud ka omapoolse lähteülesande, milleks on hüpoteetiline olukord Eestimaal, kui tehnika on lakanud töötamast ning kõik inimesed on kaotanud põhilise osa oma mälust,» kirjeldas Rand. «Millised on need lood ja legendid, mis meil, eestlastel, end uuesti leida aitavad?»

Filmivõtted 15 Eesti maakonnas on plaanis läbi viia 2011. aasta augustis, film esilinastub novembris. Filmitalgute käiku kajastab erisaadetega ETV, filmi  telelinastus on kavandatud 2012. aasta 1. jaanuariks.

Filmitalgud on kaasa löömiseks avatud kõigile huvilistele – külaseltsidele, kultuurimajadele, huviringidele jt. Filmiproffidest on oma nõusoleku talgute läbiviimises osalemiseks andnud Jaak Kilmi, Rene Vilbre, Ilmar Raag, Ülo Pikkov, Rasmus Merivoo, Tambet Tasuja, Jaan Laugamõts jt.

Stsenaariumi kirjutamise protsessi veavad Margit Keerdo, Peep Pedmanson ja Aina Järvine, selleks luuakse filmitalgute veebilehele ka eraldi interaktiivne rakendus. Filmitalgute virtuaalne kodu aadressil www.filmitalgud.ee avatakse 7. jaanuaril.

Ettevõtmist koordineerib MTÜ Kinobuss, kelle pakutavast süsteemsest filmiõppest on 10 aasta jooksul osa saanud enam kui 10 000 inimest. Filmitalgud on osa Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmist.

Allikas: Postimees