Rahvusarhiivi valmiv hoone asub helikunsti otsinguile

28. märts, 2016

Riigi Kinnisvara AS (RKAS) koostöös Rahvusarhiiviga kuulutas välja kunstikonkursi, millega soovitakse leida sobivaim kunstiteoste ideelahendus Tartus asuva uue Rahvusarhiivi hoone üldkasutatavas ruumis helikunsti teose tellimiseks.

 

Kunstiteose mõiste on 21. sajandil väga lai. Välja kuulutatud kunstikonkursiga otsitakse Rahvusarhiivi uude hoonesse kohaspetsiifilist helikunsti teost, mis peab lähtuma originaalsest kontseptsioonist. See peab toetama üldkasutatavate ruumide atmosfääri luues sobiva akustilise fooni kooskõlas ruumide funktsioonide ja visuaalsete lahendustega. Helikunsti teos on kohaspetsiifiline autoriteos, mis võib, kuid ei pea olema installatiivne.

 

Žüriisse kuuluvad Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Maria Arusoo, Kati Ilves, Andreas Trossek ja Tüüne-Kristin Vaikla, kes on samuti uue hoone üks sisearhitekte. Lisaks kuuluvad žüriisse Rahvusarhiivi uue hoone arhitektide esindaja Illimar Truuverk ning Rahvusarhiivi filmiarhiivi direktor Eva Näripea. Eksperdina osalevad žürii töös Rahvusarhiivi haldusdirektor Jaak Koiduaru, dirigent Tõnu Kaljuste, Kultuuriministeeriumi kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre ja RKASi ehitusjuhtimisosakonna projektijuht Margus Männo.

Pärast kunstikonkursi võitja väljaselgitamist viib RKAS läbi väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse, et sõlmida võidutöö autoriga leping teose tellimiseks ja paigaldamiseks summas 35 000 eurot, milles sisaldub ka autoritasu. Summale lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Auhinnafondi suurus on kokku 525 eurot. Esimese koha saanud kavandi eest preemiat ei maksta, preemia sisaldub võitjaga sõlmitava hankelepingu maksumuses. Teise ja kolmanda preemia suurused on vastavalt 350 eurot ja 175 eurot.

Osalemistaotluste ja kavandite esitamise tähtaeg on 07.06.2016 kell 11:00.

Konkursi võistlusjuhend ja selle juurde kuuluvad lisad leiate RKASi kodulehelt rubriigis „Alla siseriikliku piirmäära hanked ja kunstikonkursid“ (link). Eraisik, kellel registrikood puudub, saab hanke juurde registreerimiseks kasutada isikukoodi.

Kunstikonkursi korraldamise kohustus tuleneb 2011. aastal jõustunud kunstiteoste tellimise seadusest, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoseid tuleb tellida, kui ehitustöid teostatakse vähemalt 625 000 euro ulatuses. Kunstiteoste tellimise ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks.

 

Uudisnupp RKASi kodulehel: http://rkas.ee/riigi-kinnisvarast/uudised/rahvusarhiivi-valmiv-hoone-asub-helikunsti-otsinguile