Reet Aus: Tervikpilti hõlmav disainer on võimeline ümberdisainima alates toote detailist kuni suurte tootmisprotsessideni

05. september, 2012

Reet_AusEelmise aasta Disainiöö festivali lõpetanud elamusetendus Trash to Trend pani publiku kihama, sest laval sai näha kaunilt teostatud upcycle kollektsiooni. Järjekordse Disainiöö festivali eel uurime  Reet Ausilt, millega seekordsel festivali üllatada on plaanis.

1.Nagu eelmiselgi aastal toimub ka selleaastase Disainiöö festivali raames moeshow Trash2Trend. Millega sel aastal vaatajaid üllatad?

Reet Aus (RA): Sellele küsimusele on veel vara vastata. Isiklikult ma kollektsiooni ei tee, küll aga näitame ilmselt TTT all mõndasid upcycling disaini kollektsioone ja ka tootedisaini. Kas näituse, performance või installatsiooni vormis…

2.  Jätkusuutlikust disainist on viimasel ajal üha rohkem meedia vahendusel juttu. Mida arvad, kas reaalselt on eestlaste tarbijakäitumine muutunud?

RA: Arvan, et on küll. Iga loogilisi järeldusi tegev inimene saab ju aru jätkusuutliku disaini eelistest ja muudab oma tarbimisharjumusi seejärel.

3. Sirvides naiste- ja elustiiliajakirju jääb mulje, et eestlaste seas on taaskasutus popp ning trendikas. Kas nõustud või jääd eriarvamusele?

RA:Upcycling (väärtustav taaskasutus) on maailma mastaabis tugevalt kanda kinnitanud disaini meetod, mis on äratuntava stiili ja sissekodeeritult hea kvaliteediga. Taaskasutus on terve mõistuse võidukäik.

4. Seekordne Disainiöö festival toimub Design matters egiidi all. Paslik küsimus, MISSUGUNE disain on tähtis?

RA:Oluline on disainida esemeid, ilma milleta ei saa ja et nad on eetiliselt ja teadlikult teostatud.

5. Seekordse festivali üheks tähtsündmuseks on Eesti Disainiauhinnad 2012 gaala. Miks peaksid disainerid ja ettevõtted sellistest konkurssidest osa võtma?

RA: Et teadvustada disaini olulisust kogu ühiskonnas. Tervikpilti hõlmav disainer on võimaline ümber disainima alates toote detailist kuni suurte tootmisprotsessideni. Miks mitte ka ühiskonda ennast. Eetilisemaks, funktsionaalsemaks ja lihtsalt paremaks. Disain avardab maailmapilti.

20.–23.septembrini toimub Eesti disainielu elavdajana tuntuks saanud Disainiöö. Järjekorranumbrilt seitsmes festival keskendub valdkondadele, milles disaini roll elukeskkonna paremaks muutmisel on toonud käegakatsutavaid tulemusi. Tavapäraselt on festivali kavas erinevad seminarid, töötoad, kiirloengud, moeshowd ning muud palju muud põnevat. Reet Ausilt on oodata elamusetendust Trash to Trend, mis paneb Disainiööle särava punkti.

Lisainfo: www.disainioo.ee