Visuelt: Silm puhkab modersel nostalgial ja vabastaval lihtsusel

14. juuni, 2010


“Miski ei ole võrreldav modernse nostalgiaga! Lahendus on tulvil peenest käsitööst, kaunitest detailidest ja headest ideedest. Autori käsitööalased oskused kumavad töös ligitõmbavalt ja tõeselt läbi, jättes väga erilise mulje. Tõeliselt hästi läbimõeldud ja teostatud!“.

Nõnda põhjendas Norra mainekaima – ja rahvusvaheliselt tunnustatud loomemajanduse festivali Visuelt – hindamiskomisjon disainifirma Heydays graafilise disaini kategoorias identiteedi alajaotuses kuldseks tunnistatud võistlustööd.
„Vabastavalt lihtsad ja humoorikad illustratsioonid, mis väljendavad vähesega palju. Läbimõeldud lihtsus ja läbipaistvus, mis sobivad hästi töö eesmärgiga,“ jätkus žüriilt kiidusõnu Rune Markhusi reklaamile illustratisooni kategoorias.  

Need kaks näidet on vaid killukesed.  Igal norralasel, kes puutub kuidagigi kokku loomemajandusega, on üks sündmus märgitud kalendris kindlasti paksult ja punasega – Visuelt. Mai alguses kihas Oslo loovatest isiksusest, kes jagasid kogemusi, ideid ja koostööplaane seminaridel ja näitustel ning võtsid mõõtu võistlustel. Juurde käisid peod ja auhinnagala.

Nimelt tunnustab Visuelti raames hindamiskomisjon kunstnikke neljas põhikategoorias: graafiline disain, illustratisoon, inetaktiivne disain ja liikuvad kujundid.

14.06.2010visuelt
Eduka ürituse taga on mittetulundusühing Grafill, mis koondab 1400 graafilist disainerit, illustraatorit, joonisfilmide tegijat, animaatorit jne. Ühingu eesmärgiks on suurendada teadlikkust visaalkommunikatsioonist ja selle mitmetest harudest ning tõsta selle tööstuse taset aidates kaasa suuremale professionaalsusele.

Üks visuaalkommunikatsiooni uue põlvskonna silmapaistvamatest esindajatest on  1984. aastal sündinud islandlane Siggi Eggertsson, kes jagas oma nägemust Visuelti selleaastasel seminaril. Vaatamata oma noorusele on ta rahvusvaheliselt tunnustatud ja auhinnatud graafiline disainer. Print Magazine nimetas teda mõned aastad tagasi maailma 20 säravaima alla 30aastase disainitähe seas.

Eggertsson on elanud ja töötanud Põhja-Islandi pisikeses rannikukülas, New Yorkis, Londonis ja Berliinis, kus ta praegugi paikneb. Kõige enam tunnustust on pälvinud Eggertssoni illustratsioonid, kuid nüüdseks keskendub ta ka kirjutamisele, annab loenguid ja korraldab õpitubasid; proovib kätt animaatorina ning üritab viia oma tüpograafiatööd uuele tasemele.

Eggertssoni tulevikuplaanid: teha mööblit ja üks arvutimäng, töötada LeBron Jamesiga, kujundada Björkile album, disainida raha, teha skulptuure, illustreerida üks lasteraamat, teha enam isikunäitusi, töötada koos moedisaineriga jne. Plaane jagub ühe ereda alla 30aastase disainitähe kohta.  

Lähemalt Visueltist ja sellest, millised on visuaalkommunikatsiooni trendid Põhjalas: http://visuelt.org/

Visueltil toimunut jagas Triin Oppi / Norden

Loov Eesti juunikuu uudiskiri: http://bit.ly/cdVaMF