Silmapaistvalt särav loomemajandus Euroopas

07. oktoober, 2014

ECIA logoMulle meeldib mõõduvõtmine. Eriti kasulik on teha seda endast tublimatega, siis saab olla kindel, et ka õppimise osa on kindlustatud.

Euroopa loomemajanduses on juba paar aastat tegutsenud võrgustik, mis kannab nime The European Creative Industries Alliance (ECIA) ja koondab endas 12 riigist 28 partnerorganisatsiooni.

ECIA eesmärgiks on olnud analüüsida ja kujundada ettepanekud Euroopa Komisjonile, loomemajanduse arendamiseks strateegiliselt olulistes küsimustes nagu näiteks loomeettevõtete finantseerimine, klastrid ja võrgustikud, innovatsiooniosakud jm.

Oktoobrikuu esimestel päevadel kogunes ECIA võrgustik Amsterdamis, et jagada partneritega oma rõõmusid ja muresid, edulugusid ja parimaid praktikaid.
Palett oli täiuslik: Amsterdami linna 60 kultuuritehast, Milano moenädal, kui parim turundus kogu piirkonnale, Berliin, kus 1/3 kõigist töökohtadest on loodud loomemajanduse sektoris. Londoni, Tampere ja Barcelona uued strateegiad jne. Need on ainult mõned säravaimad faktid.

Kuulda sai palju huvitavat, koguda mõtteid ja luua kontakte. Mitmed projektid ja algatused väärivad analüüsi ja võimalik, et ka piloteerimist.

Üks on aga meil kõgil ühine – mure loomemajanduse tuleviku pärast. Kas suures poliitikas ikka paistab piisavalt välja meie tubli ja kiirelt arenev loomemajanduse valdkond? Kas ettevõtjad teistes valdkondades mõistavad loomemajanduses peituvat, seni vähe rakendatud potentsiaali?

Miks ikka ja jälle on nii tuttavlikud olukorrad, kus loomemajanduse eest vastutavate meeskondade eelarved on kordades väiksemad ning miks jätkuvalt arvatakse, et loomemajanduse sektoris on õhinapõhine tegutsemine loomulik?

Ühiselt tõdeti, et tehtud on palju ja hästi, kuid endiselt on tööpõld lai.
Kindlasti tuleb aga jätkata loomemajanduse alase teadlikkuse tõstmist, seda eelkõige nn traditsioonilises ettevõtluses. Järele peame aitama ka need Euroopa Liitu kuuluvad riigid, kus loomemajandus on alles lapsekingades. ECIA töögrupi ettepanekud Euroopa Komisjonile loomemajanduse suunal saavad lõpliku kinnituse lõpukonverentsil novembris (www.eciaplatform.eu/event/ecia-closing-conference/).

Amsterdamis käis Eva Leemet, Loov Eesti tegevjuht