Tartu Postimees: Kunstis tuleb appi võtta luup

07. veebruar, 2012

LMK_inimesedMullu sügisel tekitasid noorte kunsti oksjonil hasartset ostuhuvi imeväikesed teosed. Sealt kasvatasid korraldajad teema uueks oksjoniks. Esimesed teosed, millel laiust, kõrgust ja sügavust ülimalt 5,8 cm, on juba laekunud.


Niisuguse mõõdu – 5,8 sentimeetrit – tekitas asjaolu, et see on ümberarvestatuna kaks tolli. Nõnda sai sõnastada lühidalt ja selgelt tulevase enampakkumise pealkirja «Kahe tolli oksjon».

Noor kunstnik Nadežda Tšernobai oli sügisoksjonile viinud oma akvarellid «Natüürmort rohelise pudeliga», millel mõõtmed 1,2 x 1,6 cm, ja «Karlova park» mõõtudega 1,2 x 1,4 cm. Viimane osutus ühtlasi senise viie oksjoni kõige tillemaks tööks.

Peeter Krosmanni akvarellid olid sentimeeter-kaks suuremad ja samuti menukad. Mõlemad kunstnikud kuuluvad rühmitisse Duul, mis on korraldanud minitööde näitusi.

Väike teos, väike hind

Mõistagi on miniatuursetel teostel võrreldes suurematega väiksem hind. Mis omakorda tekitas oksjonil suuremat ostuhuvi, nii et nende alghind 5 eurot kerkis 25–40 euroni. Kõike seda arvestades leidsidki enampakkumiste korraldajad eesotsas Raul Oreškiniga vajaliku olevat kuuendale oksjonile koguda miniatuure.

Sestap ootabki Tartu loomemajanduskeskus esimest korda Eestis toimuvale miniatuurkunsti enampakkumisele «Kahe tolli oksjon» kunstiteoseid, mille mõõdud on ülimalt 2 x 2 x 2 tolli ehk 5,08 x 5,08 x 5,08 cm.
Oksjon tuleb 15. märtsil loomemajanduskeskuse kolmanda maja Kalevi 17 avamispeo puhul.

Miniatuuride oksjonist osavõtule ei ole korraldajad seadnud geograafilisi ega vanusepiiranguid, samuti ei ole piiranguid ühe kunstniku esitatavate tööde arvule ja tehnikale.

Oksjoni projektijuht Põim Kama (tel  511 0787 , poimka­­ma@gmail.com) võtab töid koos täidetud ankeediga (www.lmk.ee/kakstolli) loomemajanduskeskuses Kalevi 13 vastu 13. veebruaril kell 11–18. Töid saab talle esitada ka väljaspool vastuvõtuaega ja loomulikult saata ümbrikus.

Korraldajate kokku kutsutud komisjon teeb laekunud töödest valiku. Vastuvõetud teostest koostatakse kataloog ja need pannakse välja oksjonile eelneval näitusel loomemajanduskeskuse uues hoones Kalevi 17.

Esimesed teosed

«Kunstnikelt on vastukaja olnud positiivne,» ütles Põim Kama. «Formaat tekitab uudishimu ja loomulikult omajagu küsimusi, ent samas mõjub

innustavalt. Mängulisus on ülesandesse algusest peale sis-se kirjutatud ja see tekitab elevust nii kunstnike kui ostjate seas.»

Esimesed oksjoniteosed on posti teel juba saabunud. Kui projektijuht ning loomemajandajad Külli Hansen ja Raul Oreškin eile ümbrikud avasid, olid nad rõõmsad, et ühes neist olid maestro Enno Ootsingu puulõiked.

Oreškin tunnistas, et täitumas on tema üks suuri soove muuta oksjonid üle-eestiliseks. Nii Enno Ootsing kui ka teine ümbrikuga oma miniatuursete teoste saatja Merilin Andre on Tallinnast.

Kuus oksjonit
• Tartu loomemajanduskeskuse osalusel peetud esimene oksjon «Tartu noor kunst» oli oktoobris 2009 Tartu ettevõtlusnädala ajal.
• Aastal 2010 olid samas sarjas noortekunsti kevadoksjon «Akt!» ja sügisoksjon «Vali vitamiin».
• Mullu oli samuti kaks noortekunsti enampakkumist – «Best of …» mais ja «stART» oktoobris.
• «Kahe tolli oksjon» tuleb 15. märtsil Kalevi 17.
Allikas: Tartu loomemajanduskeskus

Allikas: Tartu Postimees