Teine Arvamusfestival toob sisutiheda programmi

15. juuli, 2014

10352772 570592526384804 8316459362076023803 nTäpselt kuu aja pärast Paide Vallimäel algav Arvamusfestival pakub osalejatele võimaluse tulla kokku igast Eestimaa nurgast, et arutleda Eesti tänase ja homse jaoks olulistel teemadel. Kuna suurem suvepuhkuste aeg on selleks ajaks läbi, on just Arvamusfestival hea koht, kus teha plaane sügiseks ja vaadata kaugemasse tulevikku. Oodatud on kõik ärksad eesti inimesed, kes tahavad sõna sekka öelda.

„Meie eesmärk on tuua kokku erinevaid inimesi, vaatenurki ja ideid, et aruteludest sünniks uusi teadmisi, alguse saaksid uued ühiskonna jaoks kasulikud ettevõtmised ja areneks arutelukultuur Eestis,“ ütles festivali eestvedaja Kristi Liiva. Ta rõhutas, et Arvamusfestivalil osalemine on üks võimalusi, kuidas aidata kaasa sellele, et Eesti on tugev ühiskond. „Loodame, et Arvamusfestival aitab kasvatada mõtlevate ja arutlevate inimeste osakaalu ning ärksate ja avara meelega inimeste tahtmist elada ja töötada Eestis,“ lisas Liiva.

Kui sageli arutatakse ühiskonna jaoks olulisi teemasid suletud uste taga kinnistes seltskondades, siis Arvamusfestival on avatud kõigile, kes vähegi soovivad sõna sekka öelda ning festivali oluline põhimõte on isetekkelisus. See tähendab, et oma teemade ja aruteludega tulevad kohale kümned ühendused ja organisatsioonid, mõtestamaks lahti nende jaoks olulisi teemasid. Kõik, kes vähegi endas indu tunnevad, võivad festivali ajal püsti panna oma väikesed arutelud, kas siis piknikutekkidel või avatud arutelualadel. Samuti on festivalil vaba mikrofon, kus saab üles astuda kuni 15-minutilise kõnega.

Tänavu on kavas 150 arutelu umbes 20 erineval laval. Lavalaudadel arutleb üle 350 inimese. Teemasid on seinast seina, näiteks arutletakse väljarände probleemide üle, otsitakse Eesti narratiivi, mõtiskletakse elu võimalikkuse üle maal. Aga arutletakse ka, kui vana on „vana“, mida hakata peale Eesti maavaradega või kes on Eesti tuleviku arhitektid. Kohal on erinevad raadiojaamad oma otsestuudiotega, samuti erinevad meediaväljaanded oma lavade ja ajakirjanikega.

Kui vaim vajab arutlemisest puhkust, saab minna lõõgastuma festivaliklubisse, kus esinevad erinevad muusikud ning DJd keerutavad plaate. Reedel pärast arutelude lõppu esineb Vallimäel jazztrio Kirsiõied, südaööl alustab Wabalinna maja hoovis Super Hot Cosmos Blues Band. Reede õhtul stardib Tour d’ÖÖ Arvamusfestivali eri, festivali ajal on avatud spetsiaalne rattaparkla.

Arvamusfestival toimub tänavu 15.-16. augustil Paide Vallimäel, tegemist on ärksate ja aktiivsete inimeste kohtumispaiga ja mõttevahetuskohaga Eesti ühiskonnale ja inimestele olulistel teemadel. Arvamusfestival toimus esimest korda eelmisel aastal, kui kahe päeva jooksul peeti ligi 50 arutelu ja õpituba, arutelulavadel diskuteeris 200 inimest, osalejatena oli kohal umbes 2000 inimest. Arvamusfestivali korraldavad üle saja vabatahtliku ning enam kui 70 erinevat inimeste ühendust ja organisatsiooni.

Nii, nagu Skandinaavias, sünnib ka Eestis Arvamusfestival koostöös kohaliku omavalitsuse ja inimestega – festivali üks suurimaid toetajaid on Paide linn, õla on alla pannud ka teised kohalikud omavalitsused ja ettevõtted, paljud vabatahtlikud on pärit Paidest. Festivali teine suurim toetaja on Avatud Eesti Fond. Raha andsid veel Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Eesti Koostöö Kogu, head inimesed Hooandjas ja mitmed ettevõtted, teiste seas Eesti Energia, Baltika ja Viking Windows.

Arvamusfestivali programm on olemas festivali kodulehel: www.arvamusfestival.ee. Samas saab broneerida majutust festivalikodusse.