Ülemiste ristmiku ehitusel paigaldati linnusõbralik müratõke

02. mai, 2013

30012013005AS Merko Ehitus Eesti koos ühispakkujatega AS Merko Infra, Tallinna Teede AS ja AS Ehitusfirma Rand ja Tuulberg rajas Roadservice OÜ abiga Ülemiste ristmiku ehitusel uudse disainiga läbipaistva müratõkkeseina, mis aitab lindudel vältida vastu klaasi lendamisel kaasnevaid vigastusi.

„Klaaspinnad peegeldavad õuemaastikku ning linnud ei taju klaasi takistusena,“ selgitas Roadservice OÜ esindaja Timo Vares. „Seepärast kasutame läbipaistval pinnal röövlinnu siluetti, mida linnud kaugelt märkavad.“

Ülemiste ristmikul paigaldati jaanuaris läbipaistev müratõkkesein Järvevana tee 3/1 elamu kaitseks. 2012. aasta septembris valminud Pärnu ümbersõidul kasutati samal eesmärgil müratõkkeseintel klaaselementidele joonistatud nn „linnutriipe“, mis vastavad EN standardile.

„Linnud petab ära klaasilt peegelduv taevas ja puud, mistõttu linnud lendavad sageli ka näiteks muust asustusest eemal olevate, suurte klaaspindadega majade akendesse. Sagemini toimuvad kokkupõrked klaaspindadega lindude pesitsemise ja rände ajal ning toitmiskohtade läheduses. Kokkupõrke tagajärjel saavad nad põrutada, vigastada või surma. Hukkunud lindude uurimisel selgub tihti, et linnu kolju all on verevalum või muud vigastused,“ selgitas Aarne Tuule Eesti Ornitoloogiaühingust.

Tuule ütles, et on kiiduväärt, et riiklikel suurobjektidel mõeldakse ka lindudele. Juhin tähelepanu, et linde hoidvaid lahendusi klaaspindadele on kerge vaevaga võimalik luua kõigil suurte klaaspindadega ehitistel. „Võib kasvõi ise joonistada röövlinnu silueti, vahtralehe või muid kujundeid ja riputada need kasvõi niidiga akna juurde või majanurga külge,“ lisas Tuule.

Röövlinnu siluetti oma koduaknale on näiteks võimalik alla laadida Roadservice OÜ kodulehelt.

Roadservice OÜ loodi 2006. aastal teede ehitamise teenuste osutamiseks tegevustel, mis vajavad erioskusi ning -tehnikat. Müratõkkeseinu on paigaldatud 2008. aastast Taebla-Haapsalu, Kukruse-Jõhvi ja Pärnu ümbersõidu objektide rekonstrueerimisel ning Haljala ja Ülemiste ristmike ehitamisel.

Lisainfo: