Vaata PESA uusi nutikaid asukaid!

28. september, 2011
altEesti esimene virtuaalne tootearenduskeskkond Loov Eesti PESA võttis vastu esimesed 20 tooteprojekti, millest aasta jooksul vormitakse kogenud koolitajate käe all läbilöögivõimelised tooted.Read More

Suurt huvi sellel nädalal alustava PESA tootearendusprogrammi vastu ilmestas hästi laekunud avalduste arv- kokku kandideeris PESAsse 66 tooteideed, mille hulgast valiti välja 20 perspektiivikamat. Zhüriisse kuulusid EKA strateegilise disaini professor Martin Pärn, Marketingi Instituudi turundusekspert ja koolitaja Anu-Mall Naarits, Loov Eesti tegevjuht ning loomeettevõtluse konsultant Eva Leemet; nõu andsid PESA programmis osalevad loomettevõtluse managerid.

1. Raamatuhoidja

Raamatuhoidja on abivahend, mis hoiab lugemisvara või tahvelarvutit samal ajal kui lugeja lamab. Lugeja käed jäävad vabaks ja ei väsi. Sobib hästi raamatute, ajakirjade, ristsõnade, tahvelarvutite ja e-lugerite kasutamiseks. Raamatuhoidjat kasutavad inimesed, kes ei saa või ei taha voodis lebades raamatut ise hoida.
2. PIPIK
OÜ Umbra rakendab erilisi puslekujundeid – PIPIKuid mänguliste õppematerjalide sarja loomiseks 3-12 aastastele lastele. Kui traditsiooniline pusletüki kuju on abstraktne, siis Umbra disainitud PIPIK on linnu, looma, kala või mõne muu äratuntava olendi sarnane figuur. Nagu üks korralik pusletükk kunagi, klapib see teiste omasugustega täpselt servapidi kokku ja tekitab “kuidas on see võimalik?” efekti. Tootesarja põhimõtteks on pakkuda algteadmiste monotoonse omandamise asemel emotsionaalsemat teed. Korrutustabel, tähestik, ajaloosündmuste jada, nimed geograafias jne. saavad selgeks läbi mängude nagu muuseas – ilma tüütu tuupimiseta.
PIPIK = piiramatu pinna kujund.
3. PIKNIK

PIKNIK on multifunktsionaalne mööbel, mis on kasutatav nii sise kui välitingimustes. Mööbel on lihtsalt monteeritav. Ladustatav. Ajatu.


4. MUIE
Projekt MUIE keskendub lastemööblile, mille märksõnadeks on põhjamaine disainijoon, traditsioonilisus, kodumaine toodang  ja kvaliteet. Need on tooted, mis jätavad ruumi teie lapse isiksuse kujunemisele ning loovad turvalise keskkonna kasvamiseks. Tooted, mida oleks lihtne kombineerida vastavalt lapse vanusele ja soole. Tooted, mida pärandatakse põlvest-põlve.
5. Artisana
Projekti käigus luuakse nahast aksessuaaride kollektsioon brändile Stella Soomlais. Tooteportfelli kuuluvad nii nahast kandekotid, rahakotid kui ka muud aksessuaarid. Bränd jaguneb kaheks: basic (müügil olevad valmistooted) ja individual (personaalsed tellimused). Samuti on eesmärgiks projekti käigus töösse panna personaliseerimise ja taaskasutuse põhine internetikeskkond, kus tarbija saab endale iseteeninduse abil tellida personaliseeritud nahkkoti, mida on soovi korral võimalik disainerile pärast aksessuaari kandmist tagastada.
6. THERMOS
THERMOS on lihtne ja praktiline kaasaegne koerakuut. THERMOST iseloomustab hea disain – sobib disainelemendina igasse aeda või ruumi. THERMOS on ilmastikukindel, sobides aastaringselt õues või toas elavale koerale. Toode on taaskasutatavast materjalist (plast), ning 30 sekundiga kokkupandav. Ka võimaldab toode koera transportimist ühest paigast teise.

7. Radis
www.radis.ee
Projektiks on uue põneva lauamängu Rokihoki ning värviliste erikujuliste kriiditahvlite edasiarendus ja edukas turuletoomine lisaks Eestile ka vähemalt viies välisriigis. Rokihoki mängus tuleb oma nupud kummiga lasta vastase poolele läbi mänguväljaku keskel asuva augu. Mäng lõpeb, kui ühele poolele pole jäänud ühtegi nuppu. Värvilised kriiditahvleid saab kahepoolse teibiga riputada kööki või lastetuppa, et luua vajalik infostend või sisustuselement.

8. Chestwood
www.chestwood.ee
Chestwood valmistab käsitööna kalasaba tapiga stiilseid kirste teleritele, et need kiirelt ja mugavalt peitu saaks viia. Väärtustame kirstu kui traditsioonilist mööblieset kuid samas otsime temale omast funktsionaalsust tänapäevases ruumis. Projekti eesmärk on disainida ja valmistada elutoa sisustust tervikuna. See peab lisaks teleri paigutamisele lahendama ka muud mööbli kasutamisega seotud vajadused. Soovime edasi arendada omanäolise disaini ja viimistlusega käsitöömööblit.

9. Poeet Design
Tegijate soov on, et Poeedi tooted pakuksid lisaväärtust ja oleksid ajatud. Tööd tehakse selle nimel, et inimestel tekiks tahtmine neid edasi anda ka järgmistele põlvkondale. Poeedis valmistatakse tooteid, mis räägivad lugusid ning inspireerivad nii lapsi kui täiskasvanuid looma oma lugusid. Esimeseks selliseks tooteks on “Maria ja Sophia pabernukumaailm”.

10. Puidust vannid
Järve Arenduse OÜ on väikeettevõte Otepäält, kes senini tegutsenud turismi- ja ehitusvaldkonnas ning täna tegeleb ka tootmisega. Nende termotöödeldud ja naturaalsest puidust vannid on mõeldud nii sise- kui ka välitingimustes kasutamiseks. Kvaliteetsed ja isikupärased vannid on vettpidavad ning kergesti hooldatavad. Välitingimustes kasutatavad vannid on heaks alternatiiviks kümblustünnidele.

11. Deko Disain
Deko Disain toodab taaskasutusel põhinevat moodul-õuemööblit, mille elemente saab vastavalt vajadusele omavahel kombineerida.

12. MAAST
MAAST’i missiooniks on valmistada põhjamaiselt lihtsat, funktsionaalset ja kvaliteetset mööblit. Mööblit, kus iga detail teenib jäägitult oma funktsiooni, väärtustades puitu kui materjali ja püüdes seda eksponeerida parimal viisil. MAAST ei järgi trende vaid püüab luua tõelisi väärtusi, mis kestavad põlvest-põlve. Meie ajatud mööbliesemed peidavad endis innovaatilisi lahendusi, kajastudes nähtamatutes kinnitustes, mis aitavad meie tooteid hõlpsasti lahti võtta ning ruumisäästvalt transportida.

13. “Karl” puidust prilliraamide disain ja tootmine
Karl Annus on disainer ja käsitööline, kes on tegelenud puidust prilliraamide disainimise ja tootmisega juba üle aasta. Kõik senivalmistatud prillid on eritellimusel käsitööna valmistatud üksikeksemplarid. Antud projekti eesmärgiks on välja töötada ja tootmisse juurutada “Karl” puidust prilliraamide esimene kollektsioon, et prillid jõuaksid ka poelettidele nii Eestis kui välismaal.

14. Landeco mängulised õppematerjalid
Landeco OÜ on 2008 aasta Eesti parimast õpilasfirmast välja kasvanud ettevõte, mis tegeleb mänguliste õppematerjalide tootmisega. Ettevõte keskendub praegu inglise keele õppeks suunatud lauamängude valmistamisele. Lauamängude väljatöötamisel on järgitud Eestis kasutusel olevaid õppematerjale ning tootearendusprotsessi on kaasatud koolid, lasteaiad ja keeltekoolid. Landeco lauamängud, Keeledoomino ja Keelepusle on kasutusel abiõppematerjalina mitmetes Eesti õppeasutustes. Keeledoomino on Euroopa parima õpilasfirma võistlusel pälvinud eripreemia innovaatiliste ideede rakendamise eest ning on ettevõtte poolt kaitstud intellektuaalomand.

15. Avinurme Elulaadikeskus OÜ
www.elulaadikeskus.ee
Funktsionaalne puittoode Avinurmest – säilitades traditsioone.

16. Arteljee vihmamantlid
Digitrükis mustriga vihmamantlid on mõeldud nii meestele, naistele kui lastele. Mustriteks saab vormida fotot,  kunstnike loodud spetsiaalset kujundust, tellija soovi arvestavat kujundust, jne. Kujundus trükitakse vett hülgavale kangale, millest õmmeldakse  toode – vihmamantel või keep ja pakend. Just mustrite, värvigamma ja lõigete lõputud võimalused on antud toodete tootesarjaks kujundamise üheks tugevuseks. Samuti lai sihtrühm ning praktiline vajadus antud toote järele.

17. IIZI – painutatud vineerist disainilahendused.
Tooteprojekt IIZI esimeseks tooteks on tahvelarvuti, digipildiraami või nutitelefoni alus IIZI1 (easy-one). Vajadus on toota interjööri ideaalselt sobiv alus, mida on lihtne kokku panna- täna olemasolevad alused on liiga tehnilised ja kallid. Tellida saab erineva pinnakattega ja kujundusega mudeleid, lisada rahvusmustrit ja kasutada Eesti meenena. Tulevikuvisioon on pakkuda igas mõõdus riiuleid ja valmistada originaalset väikemööblit.

18. Nu-No
Projekti Nu-No tooteks on originaalne rõivaste ja aksessuaaride sari, millede pealismaterjaliks on autoritööna valmistatud nunovilt-tehnikas kangas. Nunoviltimise protsessis ühendatakse kangaks kaks või enam erinevat materjali, milledest üheks on alati vill. Nimetatud tehnikas disainitud kangast valmivad mantlid, jakid, vestid, keebid, seelikud ja aksessuaarid, nende seas sallid, kotid, säärised ja randmesoojendajad. Põnevad maalilised kangad, erinevad faktuurid, kvaliteetsed voodrid ja manused, korrektne õmblustöö- need omadused iseloomustavad.

19. LooPuu
Loomiseks loodud puu!
Ökoloogiliselt puhas mänguasi, keemiliselt töötlemata puitkonstruktor, võimaldab lapsel areneda puhtamas keskkonnas. Puitkonstruktor koosneb aukudega detailidest ja ainulaadsetest ühenduspulkadest, mis teevad ehitamise tulemuslikuks – tekivad tugevad seosed ja valmistatud ehitiste osad jäävad loomulikult liikuma. LooPuu mänguasjadega käib kaasas hea sisetunne, mis sünnib parima andmisest kõige kallimale inimesele.

20. CONTACT (Privé Créative OÜ)
CONTACT on esimene kontseptuaalne keeleõppemäng, mis on alternatiiv traditsioonilise õpiku ja töövihikuga keeleõppele. Esimene lauamäng valmib prantsuse keele õppeks ja mängijad satuvad kohe Pariisi, kus erinevates situatsioonides tuleb neil 1,5 minuti jooksul hakkama saada. Mäng on lõbus, motiveeriv, keele- ja kultuuriteadmiste poolest rikas, kaasaegne ning vastab Euroopa Keeletasemete süsteemile alates A2 tasemest. Mängu füüsilisele versioonile lisaks arendatakse hiljem välja nutitelefoni, tahvelarvuti ning Smart-tahvli versioonid.

Loometoodete arendamist toetav PESA programm pesa.looveesti.ee koondab info ettevõtlusest, tootearendusest, investeeringutest ja eksportturgudest. Viieetapilist aasta kestvat programmi juhendavad professionaalsed koolitajad sh. Anu-Mall Naarits (Eesti Marketingi Instituut), Indrek Maripuu (Arendussahtel) ja Martin Pärn (EKA). Projektimeeskondadele on toeks personaalsed managerid. PESA programmi partner on Briti Nõukogu esindus Eestis.

Virtuaalne tootearenduskeskkond PESA on osa EASi hankest „Loomemajandusalase teadlikkuse suurendamisele suunatud tegevuste elluviimine“,mida rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.