Jätkusuutlikkus on eesmärgiks nii disainil, turismil kui ka toidul
Ringmajandus imiteerib loodust ja loodus ongi meie inspiratsiooniks. Looduses jääke ei ole, kõik läheb jälle kasutusse. Selleks, et majandus saaks olla jätkusuutlik, tuleb hoida ressursid ja materjalid kogu aeg ringluses. Praegu me nii-öelda taas avastame jalgratast,“ rääkis Creative Entrepreneurship Academy konverentsil „Loov ja jätkusuutlik majandus“ globaalse „Teeme ära“ ja maailmakoristuspäeva eestvedaja Anneli Ohvril.
Ringmajandus üksi maailma ei päästa, on vaja uusi ärimudeleid, uut seadusandlust ja uusi sotsiaalseid norme. „Muutust saame ellu kutsuda vaid kõik koos,“ ütles Anneli. Ja selleks on palju võimalusi: näiteks toodete disain, mis vajab vähem toorainet ja energiat, toodete tagasivõtmine jne. Suurim muutus võib tulla aga sellest et tooteid hakatakse pakkuma hoopis teenustena. Siinkohal on headeks näideteks autode jagamine, tööriistade laenutus jne.
Praegu võib juba näha, et inimesed hakkavad olema valmis kasutama loodussõbralikumaid lahendusi. Investeeringud rohetehnoloogiatesse on kasvamas, püüdlus süsinikneutraalsuse poole vähendab kulusid ja meelitab juurde investoreid ja uusi talente. Taastuvenergia odavneb ja kliimamuutused on saamas nähtavaks, mis omakorda toob kaasa sotsiaalseid muutusi. „Inimesed on hakanud aru saama, millist kahju toob looduses plastik, kuid head lahendust selle taaskasutuseks veel pole. Kogu maailmas taaskasutatakse vaid 9% plastikust,“ tõi Anneli näite. Üheks lahenduseks kogu ringmajanduse läbipaistvamaks ja usaldusväärsemaks muutmisel võib olla blockchain tehnoloogia.
Positiivse näitena tõi Anneli välja, et pragu hakkab üha rohkem mõju avaldama nn Z-generatsioon: noored, kes hoolivad loodusest, kasutavad loodussõbralikke tooteid, söövad orgaanilist toitu ja tarbivad vähem liha, ei joo alkoholi, ei sõida autodega jne. „Loodetavasti päästavad nemad meie jaoks maailma,“ ütles Anneli.
Jätkusuutlikkus on oluline nii Eestis kui ka Gruusias. Parimate näidetega saate tutvuda vaadates konverentsi salvestust. Aitäh oma kohemusi jagamast Tatia Bidzinashvili, Enterprise Georgia, Anzelika Rieck, Founder and chairwoman of the Association Design Georgia, Georgian design bränds Funduki, Saini, meie jätkusuutliku moe eestvedaja Reet Aus, litsentseeritud jätkusuutliku turismi ekspert Imbi Lepik-Martinson, Hedon SPA turundusjuht Janeli Tehver, Vano Vashakmadze USAID programmist Gruusias, Maka Buadze, Batumi wonderland külalistemajast, Krista Kulderknup, Organic Estoniast, Raili Mengel, Eesti Maaturismist, Nino Inasaridze, USAID põllumajandusprogrammist, Hannes Saarpuu eestlaste juhitud Gruusia teekasvatusest Renegade Tea Estate, Tako Kvaratskhelia Rukhi Dedopali meetootjast ja Nia Odzelashvili jätkusuutlikku toitu pakkuvast baarist Sulico Wine Bar.
Täname ka Eesti suursaadikut Gruusias Riina Kaljuranda ja konverentsi kindlakäelist moderaatorit Toomas Roolaidu.