Arhitektuuriteater tõi Eestisse maailmatasemel arhitekti Bjarke Ingelsi

13. mai, 2013

BIG file156766 156766.734x4087. mail korraldas Eesti Arhitektuurikeskus Tallinnas Vene teatris arhitektuuriteemalise loengu ainulaadses formaadis, mis sidus loengud, visuaalid ning muusika ühise märksõna alla, milleks seekord oli “arhitektuuriteater”.

Enda kogemust ning visiooni arhitektuurist oli kutsutud jagama Taani päritolu arhitekt Bjarke Ingels, kelle omanimeline firma Bjarke Ingels Group (BIG) on edukas näide globaalse haardega arhitektuurbüroost, mis on laienenud Kopenhaagenist New Yorki. BIG on ka Tallinna uue raehoone kavandi autor.

Oma nägemust arhitekti positsioonist linnakujundamise tsüklis kommenteeris Bjarke Ingels sõnadega: “Arhitektil ei ole võimu – ei poliitilist ega majanduslikku, aga arhitekt on see, kellel on ideed. Arhitekti roll ei ole  luua ilusaid fassaade, vaid kujundada  võimalikult säästvat, tervet ja toimivat elukooslust linnaruumis.” Bjarke Ingelsi esitletud BIG projektides oli tajuda teatud mustrit, mis eelpool nimetatud büroo iseloomulikke arhitektuurseid lahendusi iseloomustavad ning mis nendeni jõudmist mõjutavad. Iga projekt nõuab pikka süvenemist ning ümbritseva keskkonna analüüsi ning esitab väljakutseid, mis Bjarke Ingels Groupil mänguliselt lahendada on õnnestunud. Taani arhitekti ja tema büroo säästvad ja nutikad lahendused on äratanud tähelepanu üle kogu maailma ning võitnud arhitektuursete projektilahenduste konkursse Mehhikost Manhattanini.

Bjarke Ingels tutvustas oma loomingut ning nende projektide valmimise protsessi alates Taani paviljonist 2010. a Shanghai EXPO’l kuni pilvelõhkujateni Manhattanil ja Vancouveris.

Arhitektuurikriitik Triin Ojari juhatas loengu sisse aruteluga visuaalse presentatsiooni olulisusest arhitektuuris tutvustades mõtteavaldusi-seisukohti ning näiteid läbi aja, jõudes seisukohani, et tänapäevased vahendid arhitektuuri visualiseerimisel on kaotanud piiri virtuaalsuse ning reaalsuse vahel. Triin Ojari loeng oli sissejuhatuseks, et mõtestada lahti tänapäeva arhitektuuri tarbimise kogemus ning tuua välja tendentsid, mille kaudu moodsas ja kiires tarbimisühiskonnas arhitektuuri atraktiivsust mõõdetakse. Sissejuhatav loeng kõrgetest nõudmistest ja apetiitse enesepresentatsiooni ootustest vihjas Bjarke Ingels Groupile kui positiivsele näitele, mis osavalt neid loetletud kriteeriume näib täitvat, samal ajal enesemüümise kunsti vallates.

Loenguid ilmestasid Argo Valsi muusikalised vahepalad. Modereeris Hannes Praks. Üritust korraldas Eesti Arhitektuurikeskus.