Autorikaitse arm ahistab muusika allhoovusi

11. jaanuar, 2012

EPLAutorikaitse küsib autoritasusid juba alternatiivkultuuriga tegelevatelt väikekorraldajatelt. Samal ajal pole nende raha autoritele jaotamise poliitika alati autoritele kõige läbipaistvam. Kuidas ja miks EAÜ kõiki ühe puuga mõõdab?


Näitlikult. Te korraldate isiklikust huvist sõprade bändidele kontserti. Oma skeene aktivistina tahate, et midagi toimuks. Rendite ruumi ja tehnika, kutsute mõne tuntuma esineja appi publikut tooma, teete internetis ning tänavatel-kohvikutes ettevõtmisele ka reklaami. Turumajandus kohustab. Ja siis heliseb telefon. Kõne tuleb Eesti autorite ühingust ja on sisult lühike: kui korraldad kontserti, maksad enne neile raha ära. Te ei saa aru, mis raha ja miks. Teile selgitatakse viisakalt. Kõne lõppedes imestate: „Kuradi maffia see nüüd oli?!”

Kuradi maffiast on asi kaugel. Eesti autorite ühing teeb oma seaduslikku igapäevatööd. Autoriõiguse seadus seab autorite õiguste teostamiseks autorite endi kollektiivse esindusorganisatsiooni, Eestis seega EAÜ. Ja õigus saada tasu enda lugude avaliku esitamise eest on üks neist õigustest, mida EAÜ teostab. Teie sellest muidugi aru ei saa, sest sõprade bändid esitavad omaloomingut ning saavad piletitulu esinemistasuks. Nemad ei mõista, kuidas on võimalik, et teie asjadest aru ei saa: autoril on seaduslik õigus saada tasu, kui tema teost avalikult esitatakse.

Tasu sõltub žanrist. Rokipeo puhul on see viis protsenti kassast. Klubi kuumaks sõltub koha mahutavusest, sellest, kas ja kui tihti muusikateoseid esitatakse elavas ettekandes või tehniliste vahendite abiga ja kas muusika saatel ka tantsitakse. Paarsada inimest mahutava klubi keskmiseks kuutasuks ütleb ühingu tegevdirektor Kalev Rattus 153 eurot.

Tegelikult on EAÜ aegade algusest autoritele tasu küsinud. Kõigepealt võeti ette tele- ja raadiojaamad, siis poed, järgnesid klubid ja kontserdikorraldajad, pistelised reidid DJ-de plaadikohvritesse. Subkultuurielu korraldajad, pidagu nad püsikohta või korraldagu üksiküritusi, on lihtsalt järgmine töölõik. Nagu selgitavad ühingu tegevdirektor Rattus ja jurist Annely Hussar, leidub iga EAÜ sammu kohta – olgu see teisele poolele kui tahes mõistmatu ja ebameeldiv – seaduses kohustav paragrahv.

Allikas: EPL