Creative Andrejsala – Riia “kõik ühest kohast” loomeinkubaator

11. november, 2013

liene kuplaEestis oleme loomemajanduse valdkonnas toimetavate ettevõtlusinkubaatoritega juba väga hästi harjunud. Loov Eesti külastas Riias asuvat muljetavaldava suurusega loomeinkubaatorit Creative Andrejsala, mille eesmärgid on meie inkubaatoritega sarnased, kuid tegevused mõnevõrra erinevad.

Creative Andrejsala on Riia kesklinna ääremail sadamapiirkonnas asuv tööstushoone, mis kuulub eraomandisse. Kuna tegemist on väga suure 2800 ruutmeetrise kompleksiga, siis paremat alternatiivi Riias sellise eesmärgiga tegutsemiseks ei olegi. Ettevõtete tarbeks kohandati hoone aastal 2010, kui EL eraldas 2 miljonit eurot toetusi   inkubatsiooniteenuste elluviimiseks, allikaks Euroopa Reginoaalarengu Fond ja Läti Investeerimis- ja Arenguagentuur.

Tänaseks on toetatud juba 117 ettevõtet, kellest 45 on hetkel aktiivsed. Inkubaatori projektijuhi Liene Kuplā sõnul pakub kompleks kontoripindu, töökodasid ning konverentsiruume. “Toetame ettevõtteid, kes on tegutsenud vähem, kui 2 aastat ning seda kuni 5-aastase perioodi vältel. Valime siia selliseid ettevõtteid, mis üksteist pakutavate teenuste näol toetaksid, nn. “kõik ühest kohast” printsiibil, näiteks on meie ruumides disainibürood, trükikoda jpt.” selgitas Liene. “Täna on meil siin muuhulgas esindatud moetööstus, mängud, veebilahendused, disain, arhitektuur, kosmeetikatooted, tootedisain, foto ja video  “

Kui Eestis pakutakse alustavatele ettevõtetele pigem koolitusi ning kontaktteenuseid, siis Riia ettevõtete puhul kaetakse otsesed kulud. “Raha me ei jaga, kuid saame katta kuni 90% tehtavatest kuludest näiteks raamatupidamise, õigusabi, turunduse  ja sarnaste valdkondade teenuste ostul. Vaatame avaldused detailselt üle, hindame otstarbekust ning seejärel tasume arve mingis osas ise,” rääkis Liene. “Oleme nõus, et teinekord vajavad alustavad ettevõtted hoopis suuremaid teadmisi tegutsemisel, kuid täna me koolitusi pakkuda kahjuks ei saa. Samas aitame asukatel projekte kirjutada rahastuse saamiseks ning oleme olnud rahvusvahelistel messidel väljas inkubaatori ühisesindusega.”

Ettevõtluse edendamise aspektist on probleemid Eestiga mõnevõrra samad hinnates näiteks koduturu väiksust, mistõttu on peamine fookus ekspordil. Samas on loomemajanduse arendamine toimunud Eestiga võrreldes aeglasmas tempos. “Meie poliitiline olukord on nii riigi kui kohaliku omavalitsuse tasandil üsna muutuv ning loomemajandusse ei suhtuta veel täie tõsidusega kui sektorisse, mis olulist lisaväärtust suudab pakkuda. Täna suudame oma iduettevõtteid toetada ainult algusfaasis ning toetusmeetodid on üsna hektilised. Tunneme puudust ühisest loomemajanduse katusorganisatsioonist, mis kõiki valdkondi suudaks arendada, probleeme kaardistada ning ettevõtlust toetada,” kirjeldas Liene kohalikke valukohti.   

Vaata Creative Andrejsala kohta lisainfot siit: http://www.creativeandrejsala.lv/en/home/