Derelict Furniture ETDM-is

19. september, 2013

derelict vaade etdmEesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumil ja Derelict Furniture´l on rõõm teatada, et muuseumi III korruse eesti disaini püsiekspositsioon on täienenud Derelict Furniture mööblikollektsiooniga. Esimesed tooted eksponeeritakse istumis- ja lugemisalal, mille mööbel koosneb Shut Up toolidest ning Big Mama lauast (disainerid Tõnis Kalve ja Ahti Grünberg). Tulevikus kajastuvad muuseumi püsiväljapanekus ka teised Derelicti tooted.

Derelict Furniture on Eesti disainibränd, mis pöördub ajaloo juurte juurde modernsel uuskasutuslikul moel – läbi kaasagse ja kvaliteetse mööbli, mis on valmistatud huvitava looga vanast mahakantud materjalist. Selleks võib olla Tallinna Hipodroomi puit-terrass või RMK radade-äärse lagunenud metsamaja materjal, millest ka muuseumi püsikollektsiooni kuuluvad tooted on valminud. Derelict otsib ühendusvõimalusi taaskasutatava ja täiesti uue materjali vahel – muutes vaid aine vormi, antakse algmaterjalile peaaegu lõputu elutsükkel. Nii seisneb Derelict Furniture tootmisprotsess jääkpuidu puhastamises, kokkuliimimises ja õigesse mõõtu kalibreerimises vajaliku kujunduselemendi tarbeks. Eesmärk on luua ühtset vormikeelt järgivaid tooted, kuid tänu kasutatud materjalile kujuneb iga ese kordumatuks.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi lugemisalal on võimalik tutvuda nii kohaliku disainialase kirjanduse kui almanahhi Kunst ja Kodu numbritega aastatest 1958-1974, mis oli nõukogude ajal üks olulisi tollase disainiga suhestumise kanaleid. Kogumike kaante vahel ilmusid kodukultuuri puudutavate näpunäidete kõrval ka toonaste olulisemate kujundajate joonised mööbli ja muu olulise kodusel teel valmistamiseks.

2013. aasta kevadel valminud püsiekspositisoon pakub võimalust saada ülevaade eesti disainist ja disaineritest 20. sajandil ja kaasajal. Eesmärgiks on eksponeerida eesti disaini arengut ajaloolisel teljel võimalikult tiheda kontsentraadina, andes pildi olulisematest arengutest ja nähtustest ning seda eelkõige esemelise kaardistuse kaudu.

Hulk materjali on eksponeeritud digitaalsel kujul, laiendamaks pilti esemeist ja keskkondadest. Kokku on eksponeeritud on üle 350 eseme erinevatelt autoritelt ja ettevõtetelt.